Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
15/02/2016 - 11:30

Fortyfikacje na Sądecczyźnie z lat 1939-1945

Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "książka o Sądecczyźnie" i "sądecki autor". Chodzi o pozycje wydane w 2015 roku i dorobek miejscowych autorów. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.

Prezentujemy pracę autorstwa Bartłomieja Lippy pt. „Fortyfikacje na Sądecczyźnie z lat 1939 - 1945".
**
Bartłomiej Lippa (ur. 1978 w Krakowie) jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu; magister prawa, przewodnik beskidzki, obecnie mieszkający w Krakowie. Hobbystycznie interesuje się tematyką II wojny światowej.
Książka „Fortyfikacje na Sądecczyźnie z lat 1939-1945”, opublikowana przez wydawnictwo Nova Sandec, jest jego debiutem twórczym. Jest to pierwsza próba opisania i sklasyfikowania pozostałości fortyfikacji polowych z czasów ostatniej wojny na terenie Sądecczyzny. Temat nie był wcześniej przedmiotem jakichkolwiek opracowań, a fakt istnienia tego rodzaju fortyfikacji jest pomijany w przewodnikach turystycznych.

Książka jest wynikiem około pięciu lat poszukiwań terenowych. W zamierzeniu autora ma stanowić przewodnik po zachowanych obiektach oraz swego rodzaju kompendium wiedzy na temat okoliczności powstania polskich fortyfikacji w rejonie Krościenka, Tylmanowej i Ochotnicy Dolnej, wykonanych końcem sierpnia 1939 roku przez oddziały polskie, w obliczu groźby inwazji niemieckiej. Poruszona zostaje także kwestia zachowanych przykładów ufortyfikowanych obiektów powstałych w latach okupacji niemieckiej oraz powstania fortyfikacji budowanych z inicjatywy niemieckiego Naczelnego Dowództwa Sił Lądowych w latach 1944-1945. Na podstawie własnych badań terenowych, wywiadów przeprowadzanych z mieszkańcami oraz w oparciu o dokumenty pochodzące z archiwów polskich i niemieckich, autor podjął się zadania odnalezienia w terenie, sklasyfikowania i opisania ponad 90. obiektów betonowych powstałych w opisywanym okresie.

"Opracowanie jest częścią mojej pasji historycznej, zaszczepionej przez śp. profesora Władysława Kruczka z „Drugiej Budy”, dotyczącej II wojny światowej. W dzieciństwie słuchałem opowieści dziadka Józefa, kolejarza, który w ramach zarządzonych przez Niemców robót przymusowych brał udział w budowie okopów i bunkrów w rejonie Tylicza i Mochnaczki. Przez pięć lat penetrowałem okolice Nowego Sącza, studiowałem źródła i wertowałem dokumenty, wgłębiając się w tematykę do tej pory pomijaną w przewodnikach po Beskidzie Sądeckim i literaturze regionalnej. Razem z ojcem, wytrawnym przewodnikiem turystycznym, dotarłem niemal do każdego interesującego nas obiektu” – wyjaśnia Bartłomiej Lippa.
Rozmach budownictwa fortyfikacyjnego Sądecczyzny został zinwentaryzowany i opisany. Autor odnalazł wszelkie umocnienia: betonowe, ziemne, rowy strzelnicze, przeciwczołgowe, schrony. Celem publikacji jest utrwalenie wiedzy o nich oraz ocalenie tego aspektu historii najnowszej regionu od zapomnienia.
--
Bartłomiej Lippa, Fortyfikacje na Sądecczyźnie z lat 1939-1945, Nova Sandec, Nowy Sącz 2015. 

(s)









Dziękujemy za przesłanie błędu