Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/02/2018 - 08:00

„Dzieje rzemiosła nowosądeckiego” to obraz pracy rzemieślników przez wieki

Książka „Dzieje rzemiosła nowosądeckiego” autorstwa Piotr J. Tengowskiego, pracownika Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu to efekt jego wieloletniej, wręcz benedyktyńskiej pracy. Ukazała się ona w ubiegłym roku, w 130 rocznicę powstania sądeckiego Cechu oraz w 725 rocznicę lokacji Nowego Sącza.

Publikacja licząca 673 strony ukazuje 130 lat sądeckiego cechu. Rzemiosło i kupiectwo od wieków tworzyło miasto i jego historię. Książka wspaniale wplotła się w obchody 725 -lecia lokacji Nowego Sącza

Autor dzieła Piotr J. Tengowski, w przeszłości znany cukiernik, a następnie związany z Izbą Rzemieślniczą i Cechem Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości prowadzi czytelnika ścieżkami sądeckiego rzemiosła od okresu przedlokalcyjnego, aż do 2016 roku.

Publikacja, jak napisał w słowie od cechmistrza – Jan First, starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu - ukazuje zmienne losy rzemiosła w czasach lokacji Nowego Sącza, w okresie rozwoju miasta w wiekach XIV i XV, w okresie niewoli narodowej, w niespokojnych latach zawieruch wojennych. Autor, jak zaznaczył First, oświetla  jasne strony historii rzemiosła i wskazuje na jej ciemniejsze karty.

- Praca autorstwa Piotra Tengowskiego pozwala wejrzeć czytelnikowi zarówno w dawny warsztat ludwisarza, jak i nowoczesny zakład współczesnego  mechanika samochodowego – pisze Jan First. – Prezentuje postacie związane z rzemiosłem, odgrywające nierzadko wybitną rolę w życiu samorządowym, społecznym, kulturalnym naddunajeckiego grodu. Umożliwia również prześledzenie procesu edukacji i wychowania  adeptów rzemiosła na przestrzeni ponad siedmiu wieków historii miasta. Czytelnik znajdzie w niej rzetelnie podane fakty porządkujące wiedzę o sądeckim systemie cechowym. Nie zawiedzie się na niej również badacz, który otrzyma garść wiedzy syntetycznej, atrakcyjnie podanej, okraszonej anegdotą i dykteryjką. 

Sam jej autor – Piotr Tengowski zastrzega, że książka jego autorstwa  nie powinna pretendować do miana pracy naukowej. Według niego jest to raczej nieco bardziej szczegółowa, wielowątkowa opowieść o rzemiośle i rzemieślnikach miasta Nowego Sącza

- Portret rzemiosła bez miasta byłby niepełny, podobnie jak miasta bez rzemiosła. Tych historii rozdzielić się nie da – uważa.

Autor czerpie głęboko z wcześniejszych opracowań ks. Jana Sygańskiego i „Dziejów miasta Nowego Sącza” pod red. prof. Feliksa Kiryka.

Piotr Tengowski opowiada o historii rzemiosła i jego znaczeniu dla miasta i mieszkańców poprzez rozdziały: rozwój rzemiosła, cechy, czas potęgi, okres upadku, nędza galicyjska, odrodzenie, wielka wojna 1914 – 1918, okres międzywojenny, II wojna światowa i okupacja, czas Polski Ludowej (1945 – 1989), czasy obecne (1990 – 2003), lata ostatnie (2004 – 2016), kształcenie zawodowe. Opasła publikacja jest bogato ilustrowana fotografiami ze zbiorów m.in. Cechu Rzemiosł Różnych, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i prywatnych, zdjęciami starych zwoływaczy cechowych, dokumentów, przywilejów, uchwał, skanami starych pocztówek, ogłoszeń i artykułów prasowych.

 „Dzieje Rzemiosła Nowosądeckiego” zostały zgłoszone do konkursu o Nagrodę im Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” przez Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

- Książka ukazuje rozwój rzemiosła na tle przemian gospodarczych i polityki gospodarczej (ustawy dotyczącej rzemiosła) państwa ... - – rekomenduje publikację Jan First. - Można z niej wyczytać jak dzieje rzemiosł sądeckiego były nierozerwalnie związane z historią Nowego Sącza. Z treści książki Piotra J. Tengowskiego łatwo też wnioskować o stymulatorach i barierach rozwoju rzemiosła. Wartość tej monumentalnej pozycji podnoszą liczne ilustracje ukazujące ludzi i różne zjawiska oraz załączony do niej: wykaz składu zarządów sądeckiego cechu z lat 1948 – 2013, słownik pojęć dawnego rzemiosła, indeks nazwisk i osób wymienionych w tekście oraz obszerna bibliografia.

- Książka napisana jest z pasją. Dowodzi ogromnej wiedzy i pracowitości autora – napisał recenzując książkę prof. dr hab. Tadeusz Aleksander. - Winna się ona znaleźć w każdej bibliotece sądeckiej, w tym także reformowanych obecnie szkół zawodowych, sądeckich szkół wyższych oraz zakładowych ośrodków kształcenia i dokształcania kadr. Winni się nią zainteresować także właściciele prywatnych księgozbiorów.  Książkę Piotra J. Tengowskiego warto uważnie przestudiować ze świadomością tego, że bez pogłębionego poznawania przeszłości sądeckiego rzemiosła nie może być mowy o gruntownej znajomości dziejów miast Nowego Sącza i jego mieszkańców.

Wydawcą książki jest Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu

***

Piotr J. Tengowski, Dzieje Rzemiosła Nowosądeckiego, Wydawca Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu;  Nowy Sącz 2017.

IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu