Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
11/02/2018 - 14:30

Bronek z Obidzy. Nie nudzi, pisze z sensem. Prawdziwy oryginał

Bronek z Obidzy, czyli Bronisław Kozieński debiutował jako poeta w 2007 roku. Przez krytyków nazywany jest „nieokiełznanym mustangiem”, czy „juhasem w dżinsach”. W ubiegłym roku ukazał się jego piąty poetycki tomik pt. „To Ja, Złodziej. Nowe wiersze”.

Poeta jest z zawodu stolarzem i budowlańcem. Pisać zaczął w Norwegii, w Trondheim będąc na kontrakcie budowlanym.

Opublikował dotąd cztery tomy poezji: Orły nad Sokolicą (Nowy Sącz 2009), Nie szkoda gadać (Obidza 2010), Strefa ciszy (Kraków 2014) oraz Wiklinowe ptaki. 100 wierszy (Kraków 2015).

O twórczości Bronka z Obidzy, w cyklu „Poeci Sądecczyzny bardzo szeroko pisał prof. Bolesław Faron, historyk literatury, krytyk literacki, wykładowca akademicki i wydawca, laureat czwartej edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, w kategorii "Sądecki autor".

Na temat twórczości Bronisława Kozieńskiego można przeczytać szerzej w miesięczniku „Sądeczanin”, który ukazał się we wrześniu 2015 roku.

O poezji Bronka z Obidzy krytycy literatury wyrażają się wręcz entuzjastycznie, nazywając go „nieokiełznanym mustangiem”, „góralem w dżinsach”, a jego wiersze określają jako „bezkompromisowe i szczere”. Tomasz Sobieraj, redaktor naczelny "Krytyki Literackiej", po lekturze Wiklinowych ptaków napisał: „Dziękuję za książkę Bronka z Obidzy. Jest znacznie ciekawsza od stosów tomików naszych rodzimych, uznanych i nagradzanych wierszopisów [...]. Do tego pisze z sensem i w ogóle ma o czym pisać, nie nudzi, nie ciamka, nie memła. Rzadkość. Prawdziwy oryginał. [...] Takich jak on należy objąć specjalną ochroną”.

- Wiersze Bronka z Obidzy podejmują tematy ważkie, operują językiem, może trochę chropowatym, językiem własnym, wyrosłym z mowy tutejszego ludu - pisze o twórczości Bronka z Obidzy profesor Faron. - Cechuje go z jednej strony ogromna prostota, z drugiej charakterystyczna dla języka wsi głęboka metaforyka. Podmiot liryczny jawi się tutaj jako osobowość niezależna, niepodatna na żadne ograniczenia, wpływy. Bronek z Obidzy wyraźnie akcentuje swoją osobowość. Góry są wszechobecne w jego poezji i to niezależnie, czy kreśli nastrój poszczególnych pór roku, czy dnia, czy opisuje krajobrazy lub zjawiska przyrody (deszcz, mgły), czy sceny rodzajowe, czy pisze o kwestiach ostatecznych. Zawsze do gór powraca. Teksty osadzone w rodzinnym krajobrazie, w okolicach Obidzy, Rytra, Łącka, Zabrzeży, Maszkowic, Podhala, Tatr są najmocniejsze. Bronek ma o czym pisać. Materii dostarcza mu życie, życie pełne fizycznego trudu. Umie je obserwować, analizować, ująć w skrócie metafory, spiąć rytmem, rymem, o którym powie bez fałszywej skromności: „Kiedyś rym mną rządził, teraz ja nim rządzę”.

Bronek z Obidzy to skromny, wielki człowiek, promujący naszą Polskę i nasz region swoją postawą, talentem, twórczością oraz ciężką pracą zawodową.

Jego pierwszy wydany utwór poetycki pt. „Boso” pojawił się jedenaście lat temu w albumie „Łącko kwitnące talentami” promującym łąckich twórców. Od tego momentu zaczęła się kariera Bronka, która rozwija się w błyskawicznym tempie. Jego wiersze zamieszczane były w prasie polskiej (w tym lokalnej), a także zagranicznej m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii

Poeta publikuję także często na portalach poetyckich m.in. www. emultipoetry.eu. Jest autorem wielu tekstów śpiewanych, które znaleźć można na You Tubie np. Noc polnych koni – Byle do góry Muzyka: Jerzy Hołownia Wykonanie Jerzy i Bartłomiej Hołowania, Anna Wiktorowicz.

We wrześniu 2015 został poetą miesiąca portalu Pol-Cafe. Interesującą i niepowtarzalną twórczością Bronka z Obidzy zainteresowało się również „Radio Duisburg po polsku”. Postać poety była również inspiracją dla Lecha Strzałkowskiego, który nakręcił film pt. „Bronek z Obidzy” opowiadający o człowieku z gór, poecie.

Boronisław Kozieński prowadzi również spotkania literackie na terenie Sądecczyzny m.in. w: Gminnym Ośrodku Kultury, Cafe Art, Sokół Nowy Sącz, Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nowym Sączu, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu, Przedszkolu Samorządowym w Jazowsku, oraz poza regionem.

Do Nagrody im. ks. Prof. Bolesława Kumora został zgłoszony w obu kategoriach: "Sądecki autor" i „Książka o Sądecczyźnie” przez Urząd Gminy Łącko oraz Adama Rutkę, prezesa Zarządu Wydawnictwa Edukacyjnego w Krakowie.

- Jego wiersze publikowane są w lokalnej i ogólnopolskiej prasie oraz na portalach  internetowych - czytamy w formularzach zgłoszeniowych. - Laureat konkursów poetyckich ogłaszanych m.in. przez portal literacki. Jego twórczość obejmuje głównie tematykę górską, ale nie brak w niej również rozważań na temat życia i człowieka. Bronek z Obidzy tworzy uczciwą, bo autentyczną poezję. To wrażliwy obserwator życia, relacji między ludźmi, ich zachowań, spraw społecznych, polityki. Do stron rodzinnych, czyli Beskidu Sądeckiego, ma sporo empatii, deklaruje silny związek z tą krainą. Nie szuka szczęścia gdzie indziej.

IM, Fot. arch. Sądeczanin.info.









Dziękujemy za przesłanie błędu