Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
19/02/2019 - 07:50

„Belle epoque” Nowego Sącza ściśle wiąże się z koleją?

„Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867 – 1939” to monografia autorstwa dr. Łukasza Połomskiego, której historyk przypatruje się sądeckiej społeczności przez pryzmat zaborów i międzywojnia. Czy „belle epoque” Nowego Sącza ściśle wiąże się z koleją? Czy nasi przodkowie byli zacofani czy parli ku nowoczesności?



Zobacz też: O książce „Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867 – 1939” rozmawiamy z Łukaszem Połomskim. WIDEO

W 2018 r . w Wydawnictwie Libra PL ukazała się jego monografia „Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867 – 1939” , w której Łukasz Połomski przedstawia fakty i dane historyczne, próbując zarysować portret socjologiczny mieszczan sądeckich w dwóch epokach: zaborów i międzywojnia. Wnikliwy czytelnik znajdzie odniesienia do współczesnych czasów, odkryje źródła kształtujące dzisiejszy obraz Nowego Sącza i mentalność jego mieszkańców.

Okres autonomii galicyjskiej był dla Nowego Sącza czasem wielkiego skoku cywilizacyjnego. Dzięki polityce państwowej i samorządowej miasto rozwijało swoją infrastrukturę, a katalizatorem przemian stała się kolej. Pęd ku nowoczesności trwał do wybuchu I wojny światowej, to była prawdziwa „belle eopoque” miasta.

Zobacz też: Łukasz Połomski: wie jak nikt inny, że każda dusza zasługuje, by o niej pamiętać

Po 1918 roku, w odrodzonej Polsce, sądeczanie musieli stawić czoła wielu problemami z jakimi wcześniej się nie spotykali.
- Autor tworzy portret socjologiczny mieszkańców Nowego Sącza w dwóch epokach: końca zaborów (czas autonomii galicyjskiej) i okresu międzywojennego. Autor próbuje zdiagnozować mentalność sądeckich mieszczan i odpowiedzieć na pytanie czy byli zacofani czy nowocześni? Już samo postawienie problemu wydaje się ciekawe i nowatorskie i wyróżnia książkę na tle innych pozycji odnoszących się do miasta Nowego Sącza – podkreśla Wojciech Knapik prezes Starosądeckiej Fundacji Kultury, który zgłosił tę unikalną książkę do VII edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Kumora w kategorii: książka o Sądecczyźnie.

Oprac. ES [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu