Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
20/02/2019 - 14:25

Andrzej Stasiuk: miłość do Beskidu Niskiego z wyboru

Wiele lat temu Beskid Niski wybrał na swoją przystań. Teraz tam razem z żoną Moniką Sznajderman mieszka i tworzy. Andrzej Stasiuk, poeta, dramaturg, eseista, laureat wielu prestiżowych nagród jest kandydatem do tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. KS. Prof. Bolesława Kumora.

Od 1986 roku jego miejscem na ziemi jest dawna łemkowska wieś Czarne w gminie Sękowa.

To tutaj Andrzej Stasiuk założył wraz z żoną jedną z najbardziej rozpoznawalnych oficyn wydawniczych – Wydawnictwo Czarne. I to ono zgłosiło go do VII edycji tego prestiżowego literackiego konkursu.

Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku.

Autor Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później, Grochowa, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach, Wschodu, Osiołkiem i kilku innych książek.

Ostatnio opublikował Kroniki beskidzkie i światowe (Wołowiec 2018).

- Jest także autorem kilkuset tekstów i felietonów, a niemal każdy z nich związany jest z miejscem zamieszkania – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu. - Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.

Jego wrażliwość pisarska, połączona z głębokim namysłem humanistycznym i zachwytem nad „małą ojczyzną” jest najlepszą wizytówką dla regionu.  

Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej „Nike” (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrofy Literackiej Vilenica, Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy i Austriackiej Nagrody Państwowej.

Wystąpił w filmie Gnoje (1995) Jerzego Zalewskiego. 26 stycznia 2018 roku ukazał się album studyjny Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky nagrany wspólnie z ukraińskim zespołem Haydamaky

IM., źródło: Wikipedia.









Dziękujemy za przesłanie błędu