Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
13/02/2016 - 07:35

Album o profesorze Andrzeju Szarku

Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: „Książka o Sądecczyźnie” i „Sądecki Autor”. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.

Wydawcą prawie 200-stronicowego albumu „Szarek” jest Stowarzyszenie Na Rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A poste­riori”. Koordynatorem projektu była Anna Zemek Włodek, a do jego pomyślnego wydania przyczynili się m.in.: Renata Szułczyńska, Katarzyna Szarek, Jacek Kurzeja oraz Piotr Droździk. Album składa się głównie ze zdjęć oryginalnych rzeźb Szarka (1982-2014), rysunków i fotografii z happeningów, jakie zorganizował. Autorami tekstów w publikacji są: prof. Jan Kucz, prof. Jerzy Fober i prof. Dariusz Juruś i sam prof. Andrzej Szarek. Album jest edytorską perełką, zresztą nie mogło być inaczej, kiedy opowiada się o tak wyjątkowym twórcy i znakomitym  pedagogu, który przez lata pracy twórczej, naukowej i opieki nad Małą Galerią stał się człowiekiem-instytucją, artystą-instytucją i można by takich terminów niepotrzebnie mnożyć i mnożyć. Swoją twórczością Szarek jednocześnie zaskakuje formą jak i świetnie opowiada o człowieku. To sztuka przede wszystkim buntu.

Wydaje mi się, że rzeźby, które konstruuję z podłych, najczęściej już nawet nie przedmiotów, których patyna czasu gra na nosie nie jednemu malarzowi, podobne są do charakteru świata , w którym żyjemy. Zaczęło się od „Domu” z garnka, pola ze szczotki ryżowej, „Modlitwy” z patelni, „Cienkiej zupy” i „Wieży Babel” – pomieszanych języków i próby zrozumienia mojej w tym roli. Zawsze powodem reakcji artystycznej jest troska o człowieka. Najpierw tam, skąd jestem, potem już tam, gdzie jest taka potrzeba. Dzisiejszy świat proponuje nam nie oglądać się za siebie, gnać do przodu i wygrywać. Poeci przypominają od czasu do czasu, że jest to wyścig szczurów, a ja podkreślam i uwierzytelniam tę prawdę. Zatrzymuję więc człowieka na jego drodze – mówi o sobie i swojej twórczości prof. Andrzej Szarek.

***

Andrzej Szarek – urodził się 17 stycznia 1958 roku w Nowym Sączu. Ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979 roku. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W latach 1985-90 prezentował rzeźby z grupą „...kim jesteś”. Jest artystycznym opiekunem Nowosądeckiej Małej Galerii. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W latach 1996-2011 gościnnie wykładał w Wyższej Szkole Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu. W 2005 roku otrzymał tytuł naukowy, Profesor Sztuk Pięknych. W latach 2000-2008 członek Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych. Ponad 70 happeningów i akcji artystycznych, oraz brał udział w ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

(JB)









Dziękujemy za przesłanie błędu