Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
26/04/2013 - 10:12

ZS Marcinkowice: Skoki ze spadochronem, walki wręcz...

W najbliższy poniedziałek i wtorek (29-30 kwietnia) w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach odbędzie się Dzień otwarty. Gimnazjaliści i ich rodzice będą mogli poznać szczegóły dotyczące kształcenia w tej placówce w godzinach 9-14.30.
Zainteresowani będą mogli poznać opinie uczniów na temat szkoły i prowadzonych zajęć oraz obejrzeć pokazy sztuk walki czy też ratownictwa medycznego, które będą przygotowane specjalnie dla nich. Przyszli licealiści będą mogli także zapoznać się z otoczeniem i całą infrastrukturą obiektu (http://www.zsmarcinkowice.edu.pl/)
Zespół Szkół, oprócz standardowej oferty proponuje gimnazjalistom cztery wyjątkowe profile – mówi Alicja Wąsowicz, dyrektorka placówki. – Są to klasy o profilach: Pożarnictwo z elementami ratownictwa medycznego; Przysposobienie wojskowe; Bezpieczeństwo publiczne oraz Resocjalizacja – funkcjonowanie służby więziennej i kuratorskiej.

Klasa o profilu „Pożarnictwo z elementami ratownictwa medycznego” funkcjonuje od 2009 roku z myślą o tych, dla których straż pożarna to idea i cel życia. W czasie 3-letniego cyklu kształcenia uczniowie realizują materiał o poszerzonym zakresie. Poznają zasady działania i funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Podstawowe zagadnienia podczas zajęć stanowią także: znajomość dystynkcji (stopni strażackich OSP i PSP), znajomość musztry, uczniowie zgłębiają też tajniki organizacji i koordynacji pracy podczas różnego typu akcji, realizując tematy związane z: ratownictwem chemicznym, łącznością radiową, aparatami ochrony dróg oddechowych, rozwojem pożarów czy ratownictwem techniczno-drogowym. Uczniowie, jako jedyni w całym kraju (biorąc pod uwagę licea ogólnokształcące), mają możliwość uczestniczenia w kursie „Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy” (KPP) uzyskując tytuł „Młodszego Ratownika Medycznego”.
Klasa o profilu „strażackim” prowadzi współpracę z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej i jest zaprzyjaźniona z jednostką ochotniczej straży pożarnej w Gdańsku – Sobieszewie. Tam właśnie co roku młodzi wyjeżdżają na tygodniowe obozy szkoleniowe.

Klasa o profilu „Przysposobienie wojskowe” działa od roku 2008. W czasie trzech lat kształcenia uczniowie realizują materiał dotyczący regulaminów oraz taktyki działania podczas akcji. Przyszli żołnierze zostają przeszkoleni, także w zakresie terenoznawstwa oraz szkolenia sanitarnego i strzeleckiego. Podczas zajęć z musztry uczniowie ćwiczą także zasady ceremoniału wojskowego. Ponadto uczą się walki wręcz. Uczniowie wyjeżdżają na obozy kondycyjno-sprawnościowe podczas których utrwalają wcześniej zdobytą wiedzę. Klasa jest objęta patronatem 6 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropeski. Uczeń który ukończył klasę „wojskową” uzyskuje „Certyfikat Podstawowego Szkolenia Spadochronowego”. Skoki spadochronowe odbywają się w drugim roku kształcenia na przełomie maj/czerwiec.

Kierunek „Bezpieczeństwo publiczne” został utworzony w roku 2008. Uczniowie zostają przeszkoleni w zakresie podstawowych umiejętności policjanta oraz strażnika miejskiego, a także wiedzy i umiejętności analitycznych dowodzenia zespołem. Na tym profilu realizuje się także materiał dotyczący prawa karnego i procesowego. Ponadto odbywają się zajęcia z walki wręcz. Klasy „policyjne” co roku udają się na obozy szkoleniowo-kondycyjne: pływacki, zimowy oraz górski.

Klasa o profilu „Resocjalizacja – funkcjonowanie służby więziennej i kuratorskiej” objęta patronatem Zakładu Karnego w Nowym Sączu rozpoczęła działalność we wrześniu 2012 r. Na zajęciach omawiane jest m.in.: funkcjonowanie służby więziennej oraz zagadnienia związane z kryminalistyką, psychologią, patologią w rodzinie, wykrywaniem narkotyków. Uczniowie ćwiczą strzelanie na strzelnicy, uczestniczą w zajęciach z musztry i walki wręcz. W programie nauczania znajdują się wyjazdy na obozy oraz do zakładów karnych, ośrodków poprawczych, sądów, izb wytrzeźwień. W klasie maturalnej realizują praktyki w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu. Ten profil przygotowuje do pracy w ośrodkach zajmujących się osobami niedostosowanymi społecznie jako psycholog, wychowawca, kurator zawodowy, kurator społeczny.

(oprac. JB)
Źródło: Maria Olszowska
Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu
Fot. archiwum szkoły







Dziękujemy za przesłanie błędu