Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 marca. Imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
05/11/2018 - 12:30

Zmarł ks. Józef Atłas. Przez 28 lat był proboszczem sądeckiej parafii

Zmarł ks. Józef Atłas, którzy przez 28 lat był proboszczem parafii św. Wawrzyńca Męczennika w Nowym Sączu. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 6 listopada o godzinie 14 w kościele w Biegonicach.

W niedzielę 4 listopada zmarł ks. Józef Atłas, który przez wiele lat był proboszczem w parafii św. Wawrzyńca Męczennikach w Nowym Sączu. Wprowadzenie ciała zmarłego kapłana do kościoła parafialnego w Biegonicach odbędzie się we wtorek 6 listopada o godzinie 9. Następnie o godz. 14 zostanie odprawiona msza pogrzebowa, po której ciało kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. prałat Józef Atłas urodził się w 1940 roku w Tymbarku. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej. Następnie uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. We wrześniu 1959 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W 1966 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Na swoją pierwszą parafię został posłany do Ptaszkowej. Następnie pracował w Żegocinie, Kamienicy i Bieczu.

Zobacz też Parafia św. Wawrzyńca w Nowym Sączu. Wierna tradycji, otwarta na przyszłość

16 października 1980 roku ks. Atłas rozpoczął pracę duszpasterską w parafii św. Wawrzyńca w sądeckich Biegonicach. Dał się poznać jako kapłan, który energicznie i konsekwentnie włączył się w działalność na rzecz swojej parafii. W latach 1980 – 1982 wybudował nową plebanię. Od 1983 do 1990 roku sukcesywnie remontował kościół parafialny, zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

W latach dziewięćdziesiątych wybudował parking przy kościele oraz zakupił działkę na poszerzenie cmentarza. W latach 2006-2009 wybudował kaplicę cmentarną, która została poświęcona w listopadzie 2009 roku przez księdza biskupa Wiktora Skworca.

Ksiądz prałat Józef Atłas zakładał stowarzyszenia i ruchy katolickie w Nowym Sączu. Wspierał Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Przyjaciół Seminarium oraz Caritas. Na początku lat dziewięćdziesiątych z inicjatywy księdza Atłasa powstała Parafialna Orkiestra Dęta, a potem chór parafialny. 

Od 1995 roku pełnił funkcję zastępcy dziekana dekanatu Stary Sącza. W roku 2006 ksiądz biskup Wiktor Skworc przekazał mu nominację i tytuł prałata bazyliki nowosądeckiej. W 2016 roku ksiądz Atłas obchodził 50-lecie pracy duszpasterskiej. Z tej okazji otrzymał Tarczę Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza.

RG [email protected], Fot. UM Nowy Sącz

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku