Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
13/02/2015 - 03:26

Wojciech Kudyba – poeta wysokich lotów

Trwa trzecia edycja Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin". Laureatów konkursu poznamy 20 lutego w MCK "Sokół". Uroczystości wręczenia nagród będzie towarzyszyć seminarium pt. „Wieczorne Sądeczan Rozmowy". W kolejnych dniach prezentujemy książki zgłoszone do konkursu oraz sylwetki autorów.
Kandydaturę Wojciecha Kudyby w kategorii „sądecki autor” za całokształt twórczości zgłosiła Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego.
Poniżej uzasadnienie zgłoszenia.

**
Wojciech Kudyba – pisarz, poeta, literaturoznawca, krytyk literacki, kierownik Zakładu Edukacji Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej w PWSZ w Nowym Sączu, profesor w Katedrze Literatury Współczesnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca w paryskiej Sorbonie, uniwersytetach w Genui i Frankfurcie nad Odrą (program ERASMUS);  członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Nowym Sączu.

Bardzo zasłużony dla literatury sądeckiej i środowiska twórczego Sądecczyzny.
Współzałożyciel Klubu Literackiego „Sądecczyzna” (1996). Konsultant twórczości kolegów, redaktor, autor wstępów do tomików wierszy oraz almanachów pokonkursowych. Przewodniczący jury w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Wawrzyn Sądecczyzny”, juror w innych konkursach literackich. Recenzent książek autorów sądeckich, popularyzator ich twórczości w Polsce. Jako wykładowca w PWSZ w Nowym Targu (2000-2008) prezentował studentom sylwetki i twórczość autorów Sądecczyzny i organizował spotkania z nimi. W 2002 r. wraz z Grzegorzem Rapcią powołał do życia „Sądeckie Duety Literackie” - ważny punkt programu popularyzacji czytelnictwa w Bibliotece im. Szujskiego w Nowym Sączu.

Od 2010r. współpracuje z nowosądecką RTK w programie „Nasze Trzy Grosze”. W środowisku twórczym Sądecczyzny najwyższy autorytet w dziedzinie literatury, jako jej znawca i jako autor. Ceniony w kraju i za granicą naukowiec i pisarz. Jego twórczość poetycka to literatura o bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Laureat kilkudziesięciu konkursów literackich. Współpracownik (obecnie członek rady programowej) dwumiesięcznika literackiego „Topos” oraz: „W drodze”, „Homo Dei”, „Gościa Niedzielnego” i „Powściągliwości i Pracy”.
Założyciel i redaktor naczelny dwumiesięcznika Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio w Nowym Sączu „Zwyciężajmy Miłością” (2001).
Od 1996 r. członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (wiceprezes sądeckiego oddziału).

Od wielu lat prowadzi spotkania autorskie i wygłasza prelekcje o literaturze chrześcijańskiej. W 2005 r. został współpracownikiem Komisji Języka Religijnego Polskiej Akademii Nauk. Od 2009 r. wykładowca Studium Literacko Artystycznego UJ prowadzący warsztaty poetyckie.

W twórczości literackiej Wojciecha Kudyby nie brak tematyki dotyczącej naszego regionu. Szczególnie mocno obecna jest ona w jego poezji. Na podkreślenie zasługuje tu wyróżniony Nagrodą im. Józefa Mackiewicza za rok 2008 tomik wierszy Gorce Pana.

W artykule zamieszczonym w książce: Sądecczyzna w historiografii, literaturze i mediach napisał o grupie sądeckich poetów, że budują własną mitologię beskidzkiej krainy. Wojciech Kudyba urodzony w Tomaszowie Lubelskim, wrósł w sądecką ziemię swoją pracą twórczą i naukową sięgając bardzo wysoko.

**
Publikacje książkowe:

Tomiki poetyckie:


Wierność w małej rzeczy, Lublin 1994
Zwykły porządek rzeczy, Nowy Sącz 1997
Wiersze dla księdza Jana i innych bliskich osób, Nowy Sącz 2000
Tyszowce i inne miasta, Sopot 2005
Gorce Pana, Sopot 2008 - wyróżnione nagrodą im. Józefa Mackiewicza za rok 2008
Ojciec się zmienia. Sopot 2011 – nominowane do nagrody poetyckiej Orfeusz 2012
W końcu świat, Sopot 2014

Zbiór esejów

Słowa bliskie, Kraków 2003

Książki naukowe:

Aby mowę chrześcijańską odtworzyć na nowo...Norwida mówienie o Bogu, Lublin 2000
Rana która przyzywa Boga. O twórczości poetyckiej Janusza St. Pasierba, Lublin 2006
Wiersze wobec Innego, Sopot 2012;
Generacja „źle obecna”, Sopot 2014

28 esejów publikowanych w czasopismach, głównie religijnych.
42 recenzje drukowanych w pismach literackich, naukowych itp.
99 artykułów publikowanych w czasopismach naukowych w kraju i za granicą.
(s)

FORMULARZ GŁOSOWANIA






Dziękujemy za przesłanie błędu