Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
07/11/2018 - 22:40

Święto Niepodległości w Grybowie. Tablica i ziemia z Katynia

Jubileusz Niepodległości Polski jest doskonałą okazją do spojrzenia na dzieje naszej Ojczyzny przez pryzmat lokalnych społeczności. Analizując historię Polski można zauważyć, iż wielu z mieszkańców naszych ziem bądź miast na przestrzeni lat brało czynny udział w powstaniach i walkach o wolną, suwerenną Ojczyznę.

Wiele z tych osób oddało życie w samych potyczkach wojennych bądź w konsekwencji podniesionych ran czy zsyłek. Bywa, że wielu lokalnych bohaterów piszących historię Polski zostało zapomnianych.

11 listopada w trakcie miejskich uroczystości Święta Niepodległości Ojczyzny w Grybowie na pomniku w parku miejskim zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 155. grybowian lub wywodzących się z ziemi grybowskiej, którzy przelali krew za Polskę w powstaniu styczniowym, I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej, II wojnie światowej oraz w mordzie katyńskim 1940 roku.

Uroczystość zostanie poprzedzona mszą św. za Ojczyznę w miejscowej bazylice mniejszej o godz. 9.30, po czym nastąpi przemarsz pod pomnik. Grybowski pomnik, dotąd nazywany „Ofiar faszyzmu”, został odsłonięty 27. września 1959 roku. Upamiętniał on jedynie grybowian, którzy polegli w walkach z nazistowskimi Niemcami. Wiązało się to propagandą komunistyczną, która owe ofiary słusznie gloryfikowała, jednak ówczesny ideologiczny przekaz historii Polski zakazywał mówienia m.in. o powstaniu styczniowym czy mordzie katyńskim. Tym samym bohaterowie komunistycznym milczeniem byli skazywani na zapomnienie.

Grybowski pomnik został poddany gruntownej renowacji. Oprócz nowej, pokaźnej rozmiarów tablicy pojawi się na nim godło Polski. Warto dodać, iż w urnie z 1959 roku, która znajduje się przy pomniku znajdują się prochy z miejsc walk naszych rodaków z II wojny światowej. 11. listopada w urnie zostanie złożona również ziemia uświęcona krwią Polaków z Katynia, Miednoje, Bykowni i Smoleńska.

Należy zaznaczyć, iż źródła grybowskiego przedsięwzięcia znajdują się w artykułach o ofiarach mordu katyńskiego z 1940 roku, które są publikowane na łamach naszego miesięcznika „Sądeczanin” przez doktoranta KUL Grzegorza K. Szczecinę, pochodzącego z miasta nad Białą.

Jego propozycja godnego upamiętnienia, o co często w miesięczniku apelował, została otwarcie przyjęta przez Burmistrza i Urząd Miasta, który realizując to patriotyczne przedsięwzięcie zaprosił mieszkańców do składania udokumentowanych wniosków nt. grybowian poległych w wyżej wymienionych dziejowych zmaganiach. Znaczna większość zamieszczonych na tablicy nazwisk grybowian jest efektem długotrwałych poszukiwań archiwalnych Grzegorza K. Szczeciny.

Na grybowską uroczystość patriotyczną, na którą zaprasza Burmistrz Miasta Grybowa Paweł Fyda oraz Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie, będzie się składał m.in. apel poległych, okolicznościowe przemowy, złożenie kwiatów.

Całość miejskiego święta zostanie zwieńczona „II Półmaratonem Grybowskim” o godz. 13,  „III Biegiem Niepodległościowym «Z rodziną po medal», o godz. 13.30 (oba wydarzenia na stadionie miejskim w Grybowie) oraz spektaklem pt. „Pacjentka” w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie (dawne Kino „Biała”).

Zapraszamy wszystkich grybowian oraz tych, dla których ziemia grybowska i pamięć historyczna jest ważna.

WK







Dziękujemy za przesłanie błędu