Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
20/07/2017 - 08:20

Święto Dzieci Gór: z całego świata znów przyjadą do Nowego Sącza. Najradośniejszy festiwal w Polsce

Święto Dzieci Gór: najbardziej barwny, roztańczony i rozśpiewany Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych znowu zagości w Nowym Sączu. Już po raz 25. mali artyści z Polski i zagranicy nie tylko będą koncertować w naszym regionie. Podczas wspólnej zabawy zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów. Będą też uczyć się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.

Święto Dzieci Gór stało się nieodłącznym elementem Nowego Sącza. W tym roku festiwalowi stuknie dwadzieścia pięć lat. Ta najbardziej barwna i rozśpiewana impreza na stałe wpisała się w tradycję naszego regionu, a koncerty gromadzą prawdziwe tłumy.

Idea festiwalu to nauka poprzez zabawę. Uczą się i uczestnicy festiwalu i jego publiczność. To niezwykłe bogactwo tradycji różnych krajów i regionów.

Od samego początku istnienia Święta Dzieci Gór uczestnicy festiwalu (6 zespołów polskich i 6 zagranicznych) są łączeni w pary kamrackie. Od 2016 roku organizatorzy zapraszają na festiwal 7 zespołów zagranicznych. Dzieci wspólnie biorą udział w koncertach i imprezach towarzyszących, co stwarza im możliwość bliższego poznania się w codziennym festiwalowym życiu oraz nawiązania bardziej bezpośrednich kontaktów.

Poprzez wspólne koncerty i zabawę chłoną atmosferę tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.Każda para zespołów ma swój "dzień narodowy”. Podczas głównego koncertu zespoły są inicjatorami wspólnej zabawy z udziałem widowni. Już poza sceną mają też okazję do pokazania kultury swojego kraju i regionu. Jest więc prezentacja kuchni narodowych, są wystawy, kiermasze, prezentacje uliczne.


Podczas tygodnia festiwalowego każdy zespół polski zaprasza partnera do swojej rodzinnej miejscowości. Mali artyści zza zagranicy poznają środowisko, w jakim  na co dzień żyją ich nowi polscy przyjaciele - ich domy, rodziny, kolegów.

W koncercie finałowym wszystkie zespoły prezentują wspólny program sceniczny, podporządkowany jednej określonej idei. Taka formuła koncertu pozwala w praktyce uświadomić dzieciom, że różnice kulturowe nie są przeszkodą w realizacji wspólnych celów
i tworzeniu nowych wartości. 

W czasie tygodnia festiwalowego odbywa się również szereg imprez towarzyszących, zapewniających uczestnikom możliwość odpoczynku i zabawy, a jednocześnie stwarzających szansę poznania piękna regionu i najciekawszych miejsc południowej Polski.

Tę doroczną artystyczna ucztę serwuje nam co roku organizator Święta Dzieci Gór, Małopolskie Centrum Kultury Sokół. Impreza, której od początku szefuje Antoni Malczak, nie ma charakteru konkursu. Oceny programów poszczególnych zespołów oraz sposobów ich przedstawiania na scenie dokonuje rada programowa powołana przez dyrektora Festiwalu i polską sekcję Międzynarodowej Rady Organizacji Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF)

W ramach festiwalu organizowane są ogólnopolskie warsztaty dla instruktorów prowadzących dziecięce zespoły regionalne. Tegorocznym tematem będą tańce górali nadpopradzkich w opracowaniu dla dzieci i młodzieży.

Festiwal, który w tym roku doczeka się już 25-edycji, organizowany jest w Nowym Sączu od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje do przesłanek programowych Święta Gór - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich.

Obecnie - jak podkreślają organizatorzy, poprzez oryginalne założenia programowe, wyróżniające sądecki festiwal spośród innych imprez dziecięcych o podobnym charakterze, stał się wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury.

Gospodarzem koncertów jest Józef Broda z Koniakowa, polski pedagog, folklorysta, multiinstrumentalista i budowniczy instrumentów ludowych.

Festiwal rozpocznie się 23 lipca i potrwa blisko tydzień. Do Nowego Sącza przyjadą mali górale z tak odległych zakątków świata jak Meksyk, Indie, Indonezja, będą też młodzi artyści z Rosji, Węgier i Macedonii. Ich polskimi kamratami zostaną dziecięce zespoły folklorystyczne z Bukowiny Tatrzańskiej, Łoniowa, Szczyrzyca, Oldrzychowic i Nawojowej.

Jak co roku w Nowym Sączu mali artyści będą koncertować na sądeckim rynku i w hali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Nadbrzeżnej.

program koncertów w Nowym Sączu

Koncerty odbędą się też w Krynicy, Muszynie, Krościenku, Gródku nad Dunajcem i Bieczu.

program koncertów w regionie 

W ciągu 25 lat Święto Dzieci Gór gościło dziecięce zespoły regionalne z ponad 60 krajów świata, co oznacza, że ponad 12 tys. młodych ludzi zasmakowało wielkiej przygody, nawiązało nowe przyjaźnie, niosąc jednocześnie radość mieszkańcom regionu i turystom oraz, co najważniejsze, wypełniając i przekazując dalej ideę Festiwalu: "Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych".

 (ami) fot. archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu