Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 20 listopada. Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała
11/02/2018 - 19:35

Pisarzowa: Mamy nowego Biskupa!

W katedrze w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej święcenia biskupie przyjął dzisiaj ksiądz Mirosław Gucwa. Święceń biskupowi udzielili nuncjusz apostolski w Republice Środkowoafrykańskiej Santiago De Wit Guzmán, Arcybiskup Bangui kardynał Dieudonné Nzapalainga i biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Podczas uroczystości panowała radosna atmosfera. Wśród śpiewów, modlitwy i tańca pierwszy tarnowski misjonarz otrzymał sakrę biskupią w Afryce. Ksiądz biskup Mirosław Gucwa podczas homilii zwracał uwagę na potrzebę pomocy chorym i biednym których jest wielu w jego diecezji. Osoby te są pokrzywdzone przez wojny. Potrzebna jest im pomoc materialna i duchowa. Nowo wyświęcony biskup mówił również o potrzebie formacji duchowej nie tylko osób wstępujących de seminariów ale też osób świeckich.

Zobacz też: Limanowszczyzna: w tych miejscowościach nie będzie prądu

Biskup Mirosław od przeszło 25 lat z wielkim zaangażowaniem pracuje w diecezji Bouar. Jest orędownikiem dialogu religijnego a także inicjatorem ruchów na rzecz pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej. Podczas dzisiejszej uroczystości byli obecni również przedstawiciele religii protestanckiej i muzułmańskiej.

Zobacz też: Dotacje dla kościołów z Limanowszczyzny. Które parafie dostały pieniądze? 

Rodzinną miejscowością księdza biskupa Mirosława jest Pisarzowa - wieś położona w powiecie limanowskim, w gminie Limanowa.

[email protected], Fot. Marek Zych/Dieciezja Tarnowska

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Ustępujący prezydent Ryszard Nowak nagrodził najlepszych nowosądeckich sportowców i ich trenerów:


Dziękujemy za przesłanie błędu