Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
03/01/2019 - 09:45

Nowy Sącz: ELO elitarne z nazwy czy obroniło ten tytuł?

Gdy Elitarne Liceum Ogólnokształcące zaczynało swoją działalność w 2015 roku uruchomiono tu dwa oddziały liczące sobie 45 uczniów. Obecnie do szkoły uczęszcza ich 220 i uczą się w 10 oddziałach. To chyba najdobitniej świadczy o tym, że ELO wyrobiło sobie świetna opinie i jest liczącym się ogniwem w sferze sądeckiej edukacji. Co o tym zadecydowało?

Założyciele od początku mieli dwa cele – szkoła ma przygotować uczniów do studiowania w pełnym tego słowa znaczeniu i dać przepustkę na owe studia w postaci dobrze zdanej matury. Udało się. Sto procent uczniów zdało w tym roku maturę z języka polskiego i angielskiego, tylko jedna „potknęła się” na pierwszym terminie z matematyki, ale nadrobiła to w drugim terminie.

Języki obce, to kolejny mocny filar funkcjonowania placówki. Uczniowie od początku uczą się dwóch języków – angielskiego wszyscy bez wyjątku drugi mogą wybrać. A mają w czym wybierać w ofercie szkoły jest francuski, włoski, niemiecki, angielski – tryb rozszerzony i hiszpański. – No chyba, że uzbiera się grupa minimum dziesięciu osób, które chcą się uczyć jeszcze innego języka, wtedy stwarzamy im taką możliwość – podkreśla dyrektor ELO Mariusz Tokarczyk.

Zobacz też: O losach nowosądeckich Żydów w elitarnym ogólniaku

Z angielskiego uczniowie muszą naprawdę się wykazać – każdy uczeń może uzyskać certyfikat uznawany w świecie i potwierdzający jego poziom- britishcouncil.

Kolejna rzecz, która wyróżnia te placówkę na tle innych, to niebanalne kierunki.

Architektura i sztuka. – Tu uczymy młodzież tak zwanej „kreski”, bo na egzaminach na studia architektoniczne, umiejętność rysowania jest nieodzowna – przekonuje.Lingwistyka.– Na tym kierunku nauka obu języków wybranych przez uczniów jest rozszerzona.Obrona narodowa i securitologia, to kierunek, na którym młodzież zdobywa gruntowne rozeznanie na czym polega praca w służbach mundurowych. Zajęcia kierunkowe prowadzą osoby aktywne w zawodach policjanta, przedstawiciele służby więziennej, strażnicy graniczni a ELO oddaje uczniom do dyspozycji – również pod okiem fachowca – własną strzelnicę kontenerową, gdzie uczą się obycia z bronią.Kierunek psychologiczny - Zajęcia prowadzi m.in. psycholog, który zapoznaje młodzież z podstawami psychologii społecznej i komunikacji interpersonalnej.

Na kierunku prawnym, uczniowie uczą się, a bardziej zdobywają rozeznanie na temat obowiązującego w Polsce prawodawstwa dzięki uczestnictwu prawników czy kuratora sądowego. Podobne zasady panują na kierunku medyczno biologicznym, gdzie zajęcia prowadzi m.in. dyplomowana pielęgniarka i równie wykwalifikowany rehabilitant.

Sieci cyfrowe, to kierunek mocno na czasie, po którym uczniowie korzystają z możliwości i narzędzi oferowanych przez platformę CISCO. Nauka kończy się zdobyciem honorowanego na rynku pracy certyfikatu.

Szkoła oferuje tez uczniom zajęcia wyrównawcze – dajemy ok. 30 dodatkowych godzin tygodniowo z matematyki, polskiego i angielskiego jak i innych przedmiotów maturalnych. – Żadnego z naszych uczniów nie zostawiamy z problemami czy zaległościami samego. Ale mamy świadomość, że pomoc słabszemu uczniowi w czasie lekcji często odbywa się kosztem tych, którzy są z nauką na bieżąco lub dalej. Dlatego też uruchomiliśmy douczanie na zajęciach dodatkowych.

Ale na tym nie koniec. Uczniowie ELO co pół roku poddawani są egzaminowi, na którym ich wiedza jest weryfikowana w identyczny sposób jak na maturze. Co to znaczy identyczny? Wszystko odbywa się tak, jak w czasie egzaminu dojrzałości. Tu mają okazję nie tylko sprawdzić swoja wiedzę, ale przede wszystkim oswajają się ze stresem. I jeśli okaże się, że nie są w stanie mu sprostać uczestniczą w zajęciach – dodatkowych – ze specjalistą, który pomoże im, pokaże im jak sobie z nim radzić.

Zobacz też: Nauka w ELO z perspektywy absolwenta

Szkoła kładzie też wielki nacisk na bezpośredni i partnerski kontakt z uczniami i rodzicami. – Wszyscy w szkole wiedzą, że drzwi mojego gabinetu są zawsze otwarte. Jeśli mają jakieś uwagi albo jakąś propozycję, to ją wspólnie analizujemy a potem, jeśli jest to rzeczywiście uzasadnione - realizujemy  – podkreśla dyrektor ELO, który równie otwarty jest na współprace z rodzicami. – I to nas mocno odróżnia od standardowej szkoły. U nas wszystkie strony mają prawo i aktywnie uczestniczą w funkcjonowaniu placówki w każdym aspekcie.

Uczniowie mogą tez uczestniczyć w zajęciach dodatkowych i – gdy tylko wyrażą taką chęć – uczestniczą w olimpiadach, gdzie zajmują miejsca na szczeblach wojewódzkich a nawet ogólno polskich.

Kolejna wyjątkowa cecha ELO to fakt, że zajęcia prowadzone są na salach wykładowych wyższej uczelni WSB-NLU a cała placówka jest objęta monitoringiem co mocno przekłada się na poczucie bezpieczeństwa wszystkich, którzy w niej funkcjonują. Kolejnym ukłonem w kierunku uczniów jest fakt, że każdy z nich ma na terenie szkoły swoja własną szafkę.

ES [email protected] Fot.: archiwum ELO







Dziękujemy za przesłanie błędu