Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/10/2016 - 04:10

Mystkowianie i Rożnowska Dolina koncertowali we Francji

Zespół Regionalny Mystkowianie oraz Zespół Regionalny Rożnowska Dolina przy współpracy ze Stowarzyszeniem Hejnał Trąbki z Trąbek oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Biskupic, od 11 do 19 października wzięli udział w prezentacji dorobku kulturalnego Małopolski w ramach V Jesiennych Spotkań z Małopolską. Spotkania od pięciu lat odbywają się w miasteczku Chatte i przyciągają polonusów (i nie tylko) z całego regionu Rhone - Alpes.

W trakcie tygodniowego pobytu we Francji zespoły występowały niemal każdego dnia, prezentując dziedzictwo kulturowe regionu Lachów Sądeckich. ZR Mystkowianie oraz ZR Rożnowska Dolina pojawiły się w dwóch odsłonach: „Wesele na Mystkowie”- opowieść o tradycyjnym weselu na lachowskiej wsi oraz „Tańce Lachów Sądeckich”- prezentacja autentycznych tańców: polki, walce, sztajery, tramelki, Krakowioki oraz inne.

Pierwszą część wyjazdu zespoły spędziły w miejscowości Obermodern koło Strasburga, gdzie gościły u polskiego zespołu „Wiosna w Szamotułach” oraz lokalnego Groupe Folklrique Alsacien Obermodern. Po ponad dwugodzinnym koncercie dla licznie zgromadzonej publiczności, zespoły wraz ze Stowarzyszeniami z gminy Biskupice udały się do Strasburga, zwiedzając między innymi Parlament Europejski oraz Katedrę Najświętszej Maryi Panny.

Kulminacją wyjazdu były jednak wydarzenia w malowniczo położonej miejscowości Chatte, gdzie przez dwa dni licznie zgromadzona publiczność napawała się pięknem lachowskiego folkloru. Sobotniego poranka gruby zaprezentowały się w kolorowym korowodzie w Saint - Marcellin, po czym specjalnie na tą okazję przekształciły lokalny dom kultury w salę weselną, gdzie przez ponad cztery godziny prezentowały widowisko „Wesele na Mystkowie”. Członkowie zespołów poprzez tradycyjne odgrywki, zorganizowaną degustację regionalnych smakołyków i nalewek a także wspólny taniec i śpiew, aktywnie włączyli lokalnych mieszkańców do uczestnictwa w obrzędzie.

Następnego dnia również nie zabrakło atrakcji - Zespoły dały wspólny, przepiękny koncert „Tańce Lachów Sądeckich”, w którym pokazali piękno i zróżnicowanie rodzimego folkloru. Ponadto przy współpracy z firmą ETNOszafa z Trąbek został zorganizowany pokaz mody, w którym wszyscy członkowie zespołów (niezależnie od wieku) na chwile stali się modelami i modelkami prezentując stroje regionalne, a także odzież stylizowaną polskim folklorem. Razem z członkami Stowarzyszeń z Biskupic oraz Trąbek, uczestnicy wyjazdu przygotowali małopolski targ, gdzie zaprezentowali tradycyjne rękodzieło, regionalne potrawy, nalewki oraz produkty.

Oprócz wrażeń artystycznych związanych z licznymi występami, dzięki pomieszkiwaniu u rodzin, członkowie zespołów mogli dogłębnie poznać francuską kulturę. Wspaniała kuchnia oraz liczne atrakcje zapewnione przez organizatorów (koncert chóru Entresol, zwiedzanie pięknej miejscowości Pont- en- Royans, penetrowanie monumentalnej Grotte de Choranche oraz wizyta na plantacji orzechów) z pewnością na długo zostaną w ich pamięci.

Całe przedsięwzięcie zakończyło się dużym sukcesem, o czym świadczą licznie nawiązane przyjaźnie, łzy pożegnania, pochlebne opinie partnerów z Francji i szereg zaproszeń na kolejne wyjazdy. Dowodem słuszności współpracy polsko- francuskiej był Medal Miasta Chatte wręczony członkini ZR Mystkowianie- Annie Piech, wyraz uznania dla najstarszych członków Zespołu: Benedykta Poręby i Władysławy Janus, a także oficjalne zaproszenie francuskich przyjaciół do Polski. Przy okazji Mystkowianie oraz Rożnowska Dolina odwiedzili Sanktuarium w La Salette, a do historii zespołów bez wątpienia przejdzie wspólny śpiew maryjnej pieści w murach saletyńskiego klasztoru.

Kamil Wiatr
 

Mystkowianie i Rożnowska Dolina koncertowali we Francji










Dziękujemy za przesłanie błędu