Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 grudnia. Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
12/07/2018 - 11:45

Muzyka Zaklęta w Drewnie: spędź weekendy w nietypowy sposób

Muzyka Zaklęta w Drewnie to cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, który jest propozycją na spędzenie letnich weekendów w ciekawy sposób. Najbliższy koncert już 15 lipca w cerkwi w Owczarach.

Duo Ardente
W niezwykłej scenerii Szlaku Architektury Drewnianej od 2007 roku odbywają się koncerty w ramach Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie. Każdy rok otwierany jest koncertem kolęd, następnie różnorodna muzyka rozbrzmiewa w letnie miesiące, a edycja roczna kończy się listopadowym koncertem zaduszkowym.

Program Festiwalu obejmuje zarówno muzykę klasyczną jak i współczesną, można m.in. wysłuchać koncertów folkowych, jazzowych oraz zobaczyć widowiska, w których muzyka łączy się z tańcem. Jedno z wydarzeń w cyklu letnim dedykowane jest najmłodszym uczestnikom. Koncerty Muzyki Zaklętej w Drewnie są zaproszeniem do odkrywania uroków Małopolski wypoczywania w jej malowniczych zakątkach oraz poznawania bogatego dziedzictwa kulturowego regionu jakim jest Szlak Architektury Drewnianej.


Niecodzienne wnętrza malowniczych kościołów, bogato zdobionych cerkwi i plenerów przy staropolskich dworach czy wiejskich chatach przenosi słuchaczy w inny wymiar.

Najbliższy, bezpłatny koncert: 15 lipca w cerkwi pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach z recitalem „Inspiracje i portrety” wystąpi Duo Ardente, czyli dr Aleksandra Lelek (wiolonczela) i dr Maciej Zimka (akordeon). 

Duo Ardente tworzą wybitni absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie, a także Leopold Mozart Zentrum University w Augsburgu. Mają na swoim koncie liczne koncerty w kraju i za granicą. Są laureatami wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Podczas koncertów publiczność szczególnie docenia ich pasję, temperamenty i emocje, które przekazują.

Aleksandra Lelek jest absolwentką Royal Conservatory w Brukseli w klasie wiolonczeli prof. Jeroena Reulinga (Artist Diploma) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie jest studentką studiów doktoranckich. Dr Maciej Zimka to kordeonista, kompozytor i aranżer. Podejmuje różne rodzaje działań na płaszczyznach twórczych związanych zarówno z muzyką jak i z plastyką oraz teatrem. Z wyróżnieniem ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu ad. Janusza Patera w 2013 roku a w 2016 roku obronił doktorat na tejże uczelni. 

Recenzje koncertowe wskazują na bardzo dobry warsztat, doskonały dźwięk, muzykalność. Duet przykuwa uwagę słuchaczy. W 2016 roku ukazała się ich debiutancka płyta zawierająca kompozycje F. Servais, S. Gubaiduliny, Z. Bargielskiego i A. Piazzolli.

Duo Ardente wystąpiło m.in na takich festiwal jak: 7th MOZG Festival w Bydgoszczy, III Krakowskim Festiwalu Akordeonowym, XVIII Międzynarodowych Sanockich Spotkaniach Akordeonowych, 8 Festiwalu "Wawel o zmierzchu" w Krakowie, czy cyklu koncertów w "Atmie" w Zakopanem. 

Recital "Inspiracje i portrety" składa się z kompozycji trzech absolutnie fascynujących muzycznych postaci: Jana Sebastiana Bacha, Camile’a Saint-Saensa oraz Adriene’a Francois’a Servais.

Każdego z kompozytorów Duo Ardente „portretuje” w inny sposób, który wynika z inspiracji czerpanej z indywidualnych cech języka danego twórcy.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu