Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/11/2016 - 06:20

Mamo, nie płacz! W Gminie Korzenna świętują Niepodległą

Na okoliczność dwudniowych obchodów Święta Niepodległości, młodzież z Zespołu Szkół w Mogilnie przygotowała zamiast typowej akademii, oryginalną impresję teatralną. Uczniowie podali widzom zamiast dosłowności – sugestie i niedopowiedzenia; zamiast wiedzy – przeżycie…

W tym roku społeczność Gminy Korzenna oraz zaproszeni goście, świętowali Polskę Niepodległą na mogilskim wzgórzu. Msza święta w intencji Ojczyzny została odprawiona w kościele parafialnym, a na oficjalną część organizatorzy zaprosili do miejscowego Domu Kultury. Przygotowanie części artystycznej zaproponowano uczniom z tamtejszego Zespołu Szkół. Tłem do rozważań na temat kłopotów Polaków z niepodległością stał się symboliczny obraz Jacka Malczewskiego Melancholia. Inspiracją była także Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego i pieśń rozpoczynająca się słowami: Mamo, nie płacz... Całość impresji teatralnej wypełniły krótkie fragmenty tekstów wyrażających cierpienia walczących.

- Temat poważny: to dzieci - żołnierze pocieszają matki, płaczące nad nieuchronnością losu. Uczniowie sporo pracowali, szczególnie nad dykcją i interpretacją tekstów. Nie mieli problemu ze zrozumieniem symboliki – chwali swoich podopiecznych Małgorzata Skończeń – dyrektor ZS w Mogilnie, która razem z polonistką Urszulą Kubiak pomogła młodzieży zrealizować przedsięwzięcie.

Minimalizm i scenograficzna oszczędność sprawiła, że młodzi aktorzy nie mogli schować się za rekwizytem. Widownia miała ich na wyciągnięcie ręki. Znakomita reżyseria światłem, półcieniem i ciemnością sprawiła, że poszczególne elementy scenografii włączane były w akcję spektaklu tylko wtedy, gdy miały wspierać konkretne partie tekstu.

- Dla mnie było to niesamowite doświadczenie. Tym bardziej, że moja rola była jedną z najważniejszych, więc czułam się wyróżniona – mówi Małgorzata Łacny, która występowała na scenie jako Polska. - Próby były częste i kosztowały dość sporo wysiłku. Najtrudniejsze było przełamanie się i wystąpienie przed tak dużą publicznością. Wszyscy wzajemnie się wspieraliśmy, przez co było nam łatwiej pokonać stres – dzieli się wrażeniami uczennica klasy 3b.

Widzowie na chwilę przenieśli się do przeszłości. Byli poruszeni tym, co w niej zobaczyli. Łza w oku była wyrazem empatii dla poległych w walce, a nieśmiały uśmiech pokazywał radość z dzisiejszej wolności.

Jadwiga Jelińska

Mamo, nie płacz! W Gminie Korzenna świętują Niepodległą










Dziękujemy za przesłanie błędu