Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/06/2018 - 14:20

Małopolskie Talenty: Szkoła wcale nie uczy jak znaleźć pracę

Co 16 młodych ludzi w wieku od 14 do 16 lat skłoniło do tego, by w sobotę na tydzień przed wakacjami uczyć się jeszcze czegoś? Małopolskie Talenty, bo o nich mowa, po prostu chcą wiedzieć więcej, chcą być asertywni, kreatywni tak, by bez kompleksów podbijać w przyszłości rynek pracy. Tyle, że tych pojęć i takich zachowań w standardowej szkole nikt ich nie nauczy.

Ale to tylko jedna z grup z uczestniczących w projekcie realizowanym przez Fundację Sądecką we współpracy z Województwem Małopolskim. W sumie jest ich dziesięć a młodzi ludzie, którzy w nim uczestniczą pochodzą z powiatu nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza.

Jak już wcześniej relacjonowaliśmy w projekcie dla uczniów ze szkół w Nowym Sączu biorą udział cztery 16-osobowe grupy, utworzone w ślad za zdolnościami uczniów. Mamy więc grupę uzdolnioną z języka angielskiego, nauk matematyczno-przyrodniczych, przedsiębiorczości oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Podobnie jest w przypadku uczniów ze szkół w miejscowościach zlokalizowanych w powiecie nowosądeckim, z tym, że mamy tu sześć grup: 1 przedsiębiorcza, 1 informatyczna, 2 językowe i 2 matematyczne.

Dziś odwiedziliśmy podczas zajęć nastolatków z grupy TIK, ale zamiast przy komputerach czy budowaniu robotów zastaliśmy ich podczas dyskusji na temat kreatywności. Czy według młodych ludzi jest kreatywność?

- To są własne pomysły – odpowiadali jednym głosem na początku naszej rozmowy, bo po chwili dodać, że te zajęcia pomogą im zupełnie inaczej patrzeć na zajęcia w szkole.

– Później jak będziemy konstruować roboty, to przynajmniej będzie z tego jakaś zabawa. Bo teraz tylko praktycznie siedzimy i piszemy to, co trzeba – komentował 16-letni Karol Poręba z Cieniawy. Zapytaliśmy go, czy to oznacza, że zaraz stanie do wali z obecnym systemem edukacyjnym?

- Nie, do walki stawać nie będę, bo i tak bym ją przegrał, ale będę się po prostu inaczej uczył – spuentował chłopak.

Inaczej na kreatywność patrzy 15-letni Marcin z Nowego Sącza. – Kreatywność można interpretować na wiele różnych sposobów. Moim zdaniem kreatywność to umiejętność wymyślania czegoś w odpowiedzi na konkretne potrzeby.

- Jesteśmy już w połowie zajęć, są to już nasze czwarte zajęcia z kompetencji ponadprzedmiotowych. Uczymy się dziś o kreatywności, ale mieliśmy też już zajęcia o asertywności i o umiejętności pracowania w grupie i rozwiązywania konfliktów. Są to te kompetencje, które mają młodemu człowiekowi pomóc odnaleźć się później na rynku pracy – podsumowuje zajęcia

Dopytujemy, czy z takimi pojęciami i zagadnieniami młodzież nie powinna się zaznajamiać podczas godzin wychowawczych? – Ja sama jestem w szkole wychowawcą także wiem, jaki zakres mają godziny wychowawcze. Na taką dyskusję po prostu nie zawsze jest czas, bo bieżących problemów wychowawczych w szkołach jest naprawdę sporo a dodatkowo każda szkoła rządzi się swoimi prawami. Tu mamy grupę, która chce dowiedzieć się więcej i mam nadzieję, że damy im taką szansę – komentuje pani Ewa Bukalska, która na co dzień uczy w szkole Podstawowej nr 3 w Nowym Sączu.

Co bardzo ciekawe, i co dodatkowo motywuje uczestników projektu Małopolskie Talenty, to fakt, że już za kilka dni czeka na nich niesamowita wyprawa, czyli Letnia Szkoła Małopolskich Talentów. Młodzi ludzie spędzą tydzień w Krakowie, gdzie do godziny 15.30 będą uczestniczyć zajęciach - zgodnie ze wspomnianymi wyżej blokami tematycznymi – w samym Urzędzie Marszałkowskim  a od 15.30 do wieczora zwiedzać kolejne zakątki Krakowa. 

Więcej o samym projekcie na następnej stronie.







Dziękujemy za przesłanie błędu