Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
05/01/2019 - 20:05

Łukasz Połomski o sądeczanach: między zacofaniem a nowoczesnością

Zapowiedź promocji nowej książki Łukasza Połomskiego: „Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867-1939" zadziałała jak magnes. Podczas piątkowego spotkania w nowosądeckim Muzeum Okręgowym, zabrakło miejsc siedzących.


O czym traktuje najnowsza książka sądeckiego historyka, dr Łukasza Połomskiego? - Okres autonomii galicyjskiej był dla Nowego Sącza czasem wielkiego skoku cywilizacyjnego, któremu musieli stawić czoła mieszkańcy miasta, bez względu na to, do jakiej warstwy społecznej należeli. Pęd ku nowoczesności trwał do wybuchu I wojny światowej, to była prawdziwa „belle epoque” miasta - piszą organizatorzy spotkania.

Promocja najnowszej książki dr Łukasza Połomskiego
- Po 1918 roku, w odrodzonej Polsce, sądeczanie musieli stawić czoła wielu problemom z jakimi wcześniej się nie spotykali. Wszystkie opisane w książce zjawiska społeczne sprowadzają się do pytania, czy mieszczanie sądeccy i ich miasto byli nowocześni, a może zacofani? Autor przedstawia fakty i dane historyczne, ale próbuje zarysować portret socjologiczny mieszczan w dwóch epokach: zaborów i okresie międzywojennym.

[email protected] Fot. Joanna Olchawa

Nowa książka o Nowym Sączu? To trzeba przeczytać!

Dr Łukasz Połomski w swej najnowszej książce opisuje skomplikowane dzieje sądeczan. Tak było w piątek 4 stycznia, na spotkaniu z autorem w Muzeum Okręgowym. Fot. Joanna Olchawa.
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu