Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
01/12/2016 - 10:25

Legenda Solidarności na specjalnej lekcji w gimnazjum

W ramach projektu „Ślady bohaterów” Gimnazjum nr 2 gościło legendę sądeckiej Solidarności, Andrzeja Szkaradka. To kolejne już spotkanie gimnazjalistów – wcześniejsze odbyło się z kapitanem Stefanem Kuligiem – przybliżające trudną drogę Polaków do wolności.

Spotkanie przybliżyło zebranej licznie młodzieży trudy życia w PRL, brak swobód obywatelskich i narastający sprzeciw wobec pogłębiającego się kryzysu gospodarczego (m.in. brak podstawowych produktów, podwyżki cen), wyrażony w wystąpieniach robotników w 1956, 1970 i 1976 r. Szkaradek podkreślił znaczenie powstania Komitetu Obrony Robotników, który niósł pomoc osobom represjonowanym.

Informacje o tych wydarzeniach, audycje w Radiu Wolna Europa, nauczycielka historii ze szkoły podstawowej to jak mówił czynniki, które go ukształtowały i warunkowały jego późniejsze działania.

W dalszej części rozmowy z młodzieżą przybliżył początek organizowania struktur sądeckiej Solidarności w zakładach pracy (1980 r.), a następnie okres stanu wojennego w trakcie którego był internowany. Podkreślił, że czas pobytu w więzieniu był z jednej strony przepełniony troską o rodzinę i jej bezpieczeństwo, a z drugiej okazją do spotkania opozycjonistów z całej Polski, wśród których było wielu profesorów. Czas ten wykorzystał na pogłębienie wiedzy z historii, gospodarki, ekonomii, zasad funkcjonowania przedsiębiorstw.

Dzięki rozmowie z naszym gościem dowiedzieliśmy się również o wydawaniu podziemnej prasy (Wiadomości Nowosądeckie), mszach za Ojczyznę, spotkaniach w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy, roli księży Stanisława Kałuży i Kazimierza Ptaszkowskiego, tragicznej śmierci Zbigniewa Szkarłata.

Czytaj: Nowy Sącz: Gdzie nasze dzieci pójdą do siódmej klasy? Znamy przymiarki do reformy

Nasz gość nie krył rozczarowania dzisiejszymi ostrymi podziałami politycznymi między ludźmi, skłóceniem społeczeństwa. Wyraził jednocześnie nadzieję, że młode pokolenie będzie aktywnie brało udział w wyborach i interesowało się sprawami Polski, gdyż wywalczoną wolność trzeba umieć zagospodarować.

Bukietem symbolicznych biało czerwonych kwiatów, młodzież podziękowała panu Andrzejowi za przybycie, żywą lekcję historii i walkę o wolność.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ślady bohaterów”, w którym młodzież szuka i upowszechnia informacje o osobach, które mają związki z naszym regionem i odegrały ważną rolę w historii Polski lub lokalnej społeczności. Najbardziej zaangażowana młodzież zostanie wyróżniona nagrodami. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Spotkanie przygotowali historycy Ewa Bukalska we współpracy z Krzysztofem Małotą. W spotkaniu aktywny udział wzięli uczniowie klasy 3e oraz klasy 2d i 3c.

Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu

Spotkanie z współtwórcą sądeckiej Solidarności










Dziękujemy za przesłanie błędu