Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
23/09/2016 - 08:45

Ks. Andrzej Witko: Prosta dziewczyna przekazała światu najważniejsze orędzie

Ks. prof. Andrzej Witko, który poznał tajne akta z procesu kanonizacyjnego św. Faustyny Kowalskiej, był gościem sądeckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". W czwartek (22 września) mówił o fenomenie Bożego Miłosierdzia.

Ks. Witko, autor kompendium wiedzy o św. Siostrze Faustynie i o nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego „Święta Faustyna i Boże Miłosierdzie”, pochodzi z Łagiewnik. To znany w świecie historyk sztuki, członek Akademii Królewskiej w Madrycie i teolog. Wczoraj w sali "Civitas Christiana" opowiadał o św. Faustynie – prostej dziewczynie, która dostąpiła kontaktu z Chrystusem.

- Kiedy patrzymy na postać św. Faustyny ze zdumieniem odkrywamy, że w jej życiu potwierdzają się słowa św. Pawła „Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć; i to, co nie jest szlachetnie urodzone według świata i wzgardzone, i to, co nie jest, wyróżnił Bóg, by to co jest, unicestwić, tak by się żadne stworzenie nie chełpiło wobec Boga.” Faustyna tylko trzy zimy była posyłana do szkoły, ledwie nauczyła się pisać i czytać, a dzisiaj jej „Dzienniczek” to najbardziej znana pozycja literatury polskiej na świecie – mówił ks. Andrzej Witko.

Zobacz też: Sądecki spowiednik świętych narodzony dla nieba

Orędzie o Bożym Miłosierdziu, choć świat poznał dzięki św. Siostrze Faustynie, było znane od tysięcy lat, ale mówiło się o nim sprawiedliwość Boża.

- Orędzie o Bożym Miłosierdziu zdumiewa nas swoją prostotą, łatwością praktykowania i powszechnością dostępu. Zostało ono rozpropagowane nie przez biskupów, ale ludzi świeckich. W Hiszpanii, gdzie często bywam, jest podobnie. Kult Bożego Miłosierdzia nie jest propagowany przez biskupów i hierarchów Kościoła, ale ludzi świeckich, którzy niezwykle żywotnie żyją tym orędziem – dodał kapłan.

Podczas spotkania zgromadzeni mieli okazję posłuchać kilku anegdot z życia św. Faustyny. Wiele z nich można przeczytać w książce ks. prof. Witko, która wczoraj była prezentowana. Co ciekawe kapłan ten jest także autorem biografii piosenkarki Anny Jantar.

(KB)

Fot. KB

Ks. Witko o św. Faustynie










Dziękujemy za przesłanie błędu