Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 grudnia. Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji
10/10/2018 - 13:00

Krynica pamięta o 40. rocznicy pontyfikatu św. Jana Pawła II

„Cały Twój” to koncert, którego wierni wysłuchali w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju, w 40. rocznicę pontyfikatu św. Jana Pawła II, przypadającą 16 października. Dwa dni wcześniej, po raz osiemnasty obchodzony będzie Dzień Papieski.


Koncert "Cały Twój" zadedykowany został Ojcu Świętemu  z okazji 40. rocznicy wyboru na biskupa Rzymu. Wydarzenie  zgromadziło wiernych, którzy szczelnie wypełnili wnętrze świątyni pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wystąpili Elżbieta Gawor i jej chór Ziarnko, a poza tym polsko-słowacka folk kapela :Góralska Hora oraz ulubieńcy publiczności: Marta Wilk i Jakub Oczkowski. Narracja Łukasz Lech, nie zabrakło wzruszenia i papieskiego humoru.

16 października 1978 roku na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe, kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Kandydaturę Polaka poparło 103 kardynałów.  Wynik wyboru ogłoszono w Watykanie kwadrans przed godziną dziewiętnastą.

Od ponad 450 latach biskupem Rzymu został kardynał, który nie był Włochem.  Jeden z najmłodszych na stolicy Piotrowej Papież, gdyż miał 58 lat, przybrał imię Jana Pawła II.  Formalna inauguracja pontyfikatu nastąpiła 22 października, na placu Świętego Piotra w Rzymie.

Św. Jan Paweł II niewątpliwie zapisał się w historii jako jedna z najbardziej znaczących postaci XX wieku. Jest autorytetem dla milionów chrześcijan, ludzi innych wyznań i niewierzących. Rozpoczął wielką reformę Kościoła, dyskusję o nowej ewangelizacji i ekumenizmie.

Zrewolucjonizował kontakt z ludźmi. Odbywał liczne pielgrzymki do krajów chrześcijańskich, ale i takich, w których katolicy stanowią nieliczny odsetek ludności. Zainicjował Światowe Dni Młodzieży.

Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie, dziewięć lat później został ogłoszony świętym. W najbliższą niedzielę, 14 października po raz osiemnasty w całej Polsce oraz w  środowiskach polonijnych na całym świecie wierni przeżywać będą Dzień Papieski, tym razem pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”

(MKA) fot. aut.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu