Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
07/10/2016 - 15:50

Krupówki jakich nie znacie. Teatr Witkacego w Nowym Sączu

Nagradzany na festiwalach, doceniony przez krytyków i widownię spektakl w reżyserii Andrzeja Dziuka „Człapówki – Zakopane” według prozy Andrzeja Struga zawitał na Jesienny Festiwal Teatralny w Nowym Sączu. Aktorzy Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza w Zakopanem przenieśli sądecką publiczność pod Tatry do klimatów międzywojnia ze znakomitym groteskowym humorem.

Po kilku latach nieobecności zakopiańska scena powróciła na sądecki festiwal, tym razem ze swoim popisowym przedstawieniem (premierę miało w 2008 roku) „Człapówki – Zakopane” według powieści „Wielki dzień. Kronika niedoszłych wydarzeń” Andrzeja Struga. Dodatkowo teksty Struga wzbogacono piosenkami autorstwa Jana Brzechwy, Mariana Hemara, Stanisława Porębskiego i Ignacego Rojewskiego. Po „Zakopanoptikonie" (również utworu z kluczem) to druga powieść autora „Pokolenia Marka Świdy" przeniesiona na deski zakopiańskiego teatru. Aktorzy, którym patronuje Witkacy (w powieści Struga kryje się pod postacią Witalisa Bebecha) - znakomity dramaturg eksperymentujący zwłaszcza z formą teatralną, pokazali zupełnie inne oblicze teatru, takiego blisko widza. Począwszy od swojej obecności przed  spektaklem w foyer i na schodach teatru, przez bezpośredni kontakt z widownią, a kończąc na zaproszeniu do Zakopanego na Chramcówki.

Zakopiański spektakl to coś więcej niż tylko rozrywka w odmiennej, nieco kabaretowej konwencji. Historia, a w zasadzie historie opowiadane w „Człapówkach”, bo spektakl składa się z licznych, powiązanych ze sobą epizodów oraz piosenek, wymykają się spod klasycznych rygorów fabularnych. Groteskowo przerysowane postacie odsłaniają różne typy przedwojennych osobowości ze świata polityki, wojska, kina, prasy, literatury, miejscowych Górali i kuracjuszy zimowej stolicy Polski. Każdy nawet zaułek Zakopanego, czy to Krupówki (znaczy się Człapówki), mały pensjonat, kawiarnia czy górska przełęcz tętnią życiem towarzyskim. Mamy do czynienia z intrygami od planowanego zamachu stanu po wątki miłosne i obyczajowe. Wszystkiemu towarzyszy znakomita gra aktorska (oklaski: Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Marek Wrona - zwłaszcza jako Lech Manikurewski grający główną rolę w filmie „Odpust u bonifratrów”) i muzyka na żywo. „Człapówki – Zakopane” można też uznać za najlepszą promocję samego miasta, a zwłaszcza Teatru im. S.I. Witkiewicza. Bo jak tu się nie skusić na wycieczkę do Zakopanego, nie tylko na tatrzańskie szczyty, ale właśnie do najbardziej „odjechanego" teatru w Polsce?

***
CZŁAPÓWKI – ZAKOPANE wg Andrzeja Struga
Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem
scen. i reż. Andrzej DZIUK
występują: Joanna BANASIK, Dorota FICOŃ, Adrianna JERZMANOWSKA, Katarzyna PIETRZYK, Jaga SIEMASZKO, Andrzej BIENIAS, Dominik PIEJKO, Krzysztof NAJBOR, Krzysztof ŁAKOMIK, Krzysztof WNUK, Marek WRONA, Jerzy CHRUŚCIŃSKI oraz zespół muzyczny w składzie: Wojciech Frankowicz, Jacek Hołubowski, Damian Niewiński, Piotr Skupniewicz, Przemysław Sokół.

(JB), fot. JB


Portal „Sądeczanin” jest patronem medialnym XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego

Człapówki - Zakopane, fot. Janusz Bobrek










Dziękujemy za przesłanie błędu