Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 czerwca. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
przewiń w dół
10/09/2017 - 09:40

Koniuszowa pamięta o swoim patronie. VI Rajd im. gen. Franciszka Gągora

Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Koniuszowej świętowali siódmą rocznicę nadania szkole imienia generała Franciszka Gągora. Jak co roku, była to nie tylko okazja do wspomnień związanych z patronem, ale także do wędrówki szlakiem jego pamięci. Atrakcji nie brakowało.

Tegoroczny - VI Rajd im. gen. Franciszka Gągora, rozpoczęto od zwiedzania zabytkowego, drewnianego kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Ptaszkowej. Wybór tej miejscowości nie był przypadkowy, bo w Ptaszkowej znajduje się pamiątkowa tablica i prowadzi przez nią szlak turystyczny: Ptaszkowa – Nowy Sącz, który od  8 września 2012 r. również nosi imię gen. Franciszka Gągora.

 Po gorącej modlitwie w intencji tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej szefa Sztabu Generalnego Wojska Polakiego, uczestnicy rajdu udali się w kierunku Rezerwatu „Cisy” w Mogilnie. Tam, u podnóża Jodłowej Góry, oczekiwała na nich Agnieszka Bukała z Nadleśnictwa Stary Sącz, aby wygłosić wykład na temat cudów natury, które mieszczą się w granicach rezerwatu. Następnie grupa piechurów, podziwiając piękno krajobrazu, ruszyła w dalszą wędrówkę. Celem była szkoła w Koniuszowej.

Trasa nie była łatwa, jednak wszystkim uczestnikom humor dopisywał, zwłaszcza, że pogoda i w tym roku nie zawiodła. Wrześniowe słońce wyzwalało energię, a dowodem na to były nie tylko promienne uśmiechy maszerujących, ale także rozbrzmiewające po okolicy żołnierskie pieśni.

Uczniowie nie kryli zadowolenia, zwłaszcza, że u celu wędrówki czekało na nich wiele ciekawych atrakcji. Wszystkich uczestników rajdu zaproszono na pyszny poczęstunek – grillowane kiełbaski oraz domowe ciasto. Najmłodszym zorganizowano darmową zabawę na dmuchanej zjeżdżalni oraz na trampolinie, zaś nieco starsi mogli sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy.

Zabawa była przednia, a zadowoleni uczestnicy VI Rajdu im. gen. Franciszka Gągora zadeklarowali, że za rok równie ochoczo podejmą trud pieszej wędrówki. Pamiętając słowa Wisławy Szymborskiej: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”, również za rok pragną oddać hołd patronowi swojej szkoły.

- Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc w organizacji VI Rajdu im. gen. Franciszka Gągora. Szczególnie gorąco dziękuję wójtowi Leszkowi Skowronowi, nadleśniczemu  - Pawłowi Szczygłowi, proboszczowi parafii Ptaszkowa - ks. Józefowi Kmakowi, prezesowi Ligi Obrony Kraju, oddział w Grybowie - Andrzejowi Hala oraz rodzicom, nauczycielom i pracownikom obsługi z naszej szkoły - mówi Jarosław Gliński, dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej.

- Rajd był bardzo udany, pogoda dopisała i szczęśliwie udało się zrealizować wszystkie, związane ze Świętem Szkoły, zamierzenia. Już dzisiaj zapraszamy na kolejny rajd, który zorganizujemy początkiem września 2018 roku - dodaje.

 I. Gągola - Ogorzałek, fot. SP w Koniuszowej
Opr. RG

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu