Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
28/07/2018 - 17:40

Kolejne "Lachoskie Godonie" za nami. Sala pełna miłośników gwary

Miłośnicy gwary zaprezentowali się z jak najlepszej strony. Nic więc dziwnego, że każdy z występów spotkał się z gromkimi brawami a sala Ochotniczej Straży Pożarnej w Niskowej była wypełniona po brzegi.

W tegorocznej edycji konkursu Lachoskie Godonie wzięło udział 15 uczestników. Organizatorami są Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin" i Stowarzyszenie Lachów Sądeckich w Podegrodziu z siedzibą w Niskowej. Pomysłodawcą i osobą, bez której nie odbyłoby się to wydarzenie jest , Jan Smoleń prezes OSP w Niskowej, którego na początku powitano gromkimi brawami.

Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych: dziecięca - do lat 13, młodzieżowa - od 14 do 20 lat oraz dorosła - powyżej 20 lat. Finał Lachoskiego Godonia odbył się 28 lipca w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Niskowej. Laureaci kategorii młodzieżowej i dorosłej będą uczestniczyć w ogólnopolskim konkursie Sabałowe Bajania, młodzież i dzieci otrzymają dodatkowo stypendium im. Braci Potoczków, natomiast dla dorosłych przygotowano cenne nagrody rzeczowe. 

-  Biorę udział w konkursie Lachoskie Godonie drugi raz. Dzisiaj zaprezentuję legendę o Zapadłej Dolinie. Od zawsze interesowałam się gwarą, mój dziadek należy do zespołu, więc jest to u nas rodzinne. - mówi 10-letnia uczestniczka konkursu, Nicola Olchawa, która finalnie zajęła pierwsze miejsce.

Na Lachoskim Godoniu jesteśmy drugi raz, od małego interesowaliśmy się gwarą, ale dopiero od dwóch lat bierzemy aktywny udział w tej dziedzinie, zaczęliśmy ćwiczyć i wychodzi nam to coraz lepiej - przyznają zgodnie Bartek, Ania i Piotrek - uczestnicy tegorocznej edycji.

Jury w składzie: Zenon Szewczyk (doktor językoznawstwa, filolog, autor m.in. "Słownika Gwary Lachów Sądeckich", Zofia Skwarło ( specjalistka w zakresie kultury ludowej w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz Monika Kurzeja ( specjalistka badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego w MCK Sokół, zajmująca się tematem gwary) zadecydowali o tym, kto wygra tegoroczną edycję Lachoskiego Godonia.

W kategorii najmłodszych uczestników pierwsze miejsce zajęła wspomniana wyżej Nicola Olchawa ze Stadeł, tym samym otrzymując prawo udziału w najbliższym ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Drugie miejsce zajęła Julita Nakielska, a trzecie miejsce zdobył Filip Mółka z Mszalnicy.

W kategorii młodzieżowej jury nie przyznało nikomu trzeciego miejsca, zamiast tego członkowie jury wybrali dwie osoby na miejsce drugie. Laureatami drugich miejsc zostali Jakub Pajor z Podegrodzia oraz Dominik Siedlarz z Boguszy. Pierwsze miejsce zajął natomiast Grzegorz Szabla z Naszacowic. (otrzymał tym samym kwalifikację na Festiwal Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej). 

Jeśli chodzi o kategorię dorosłych, jury podjęło następującą decyzję: trzecie miejsce otrzymała  Janina Morzywołek ze Stadeł, na drugim miejscu uplasował się stały uczestnik konkursu Lachoskie Godonie - Antoni Potoniec z Olszany, zwycięzcą okazał się: Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza. 

Na koniec wyróżniono jeszcze dwie osoby: Julitę Nakielską oraz Antoniego Potońca, którzy zostali uhonorowani przez Martę Mordarską - dyrektora Małopolskiego PFRON nagrodami specjalnymi.

Karolina Kosiba 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Lachoskie Godonie [ZDJĘCIA]




Miłośnicy gwary zachwycili publiczność swoimi występami.






Dziękujemy za przesłanie błędu