Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 czerwca. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
przewiń w dół
13/09/2017 - 09:35

Każdy miłośnik bałkańskich brzmień musi to zobaczyć!

Już w najbliższą sobotę, 15 września w starosądeckim Kinie Sokół oryginalne i poruszające widowisko multimedialne prezentujące oryginalną kulturę Rusinów z terenów dzisiejszej Słowacji opracowane na podstawie archiwalnych nagrań z lat 30-stych XX w. odkrytych i udostępnionych przez Prof. Akad. Mykolaja Mušinkę (SK).

Wykonawcy: KarpaTon - słowacko - polski projekt muzyczny.

Premiera miała miejsce w sierpniu 2017 roku.

Widowisko (w nieco skróconej wersji) zostało zaprezentowane także podczas 5. Festiwalu Pannonica jako jedno z wydarzeń towarzyszących, gdzie spotkało się niezwykle ciepłym przyjęciem.

Zobacz też: Pannonica: będą z tego dzieci? Bo oświadczyny już były [Galeria]

Widowisko powstało i zostanie zaprezentowane w Starym Sączu w ramach projektu "Hlasy Predkov" współfinasowane w  ramach Programu Współpracy Transgranicznej  Interreg V-A Polska - Słowacja  przez Obec Spišský Hrhov w partnerstwie ze Starosądecką Fundacją Kultury.

Zobacz też: Pannonica to zaczarowani ludzie! Poszukaj siebie i przyjaciół w naszej galerii zdjęć

KarpaTon to projekt muzyczny Michała Smetanki i Eduarda Fertáli, który skupia ciekawych i oryginalnych muzyków ze Słowacji i Polski, którzy w nowy nieortodoksyjny sposób interpretują tradycyjną muzykę ludową w sposób charakterystyczny dla atrakcyjnego nurtu world music.

Charakterystyczną cechą KarpaTon jest oryginalna ekspresja muzyczna możliwa dzięki wykorzystaniu różnorodnych etnicznych instrumentów muzycznych Karpat oraz zestawienie ich z egzotycznym instrumentarium kultur wywodzących się z różnych regionów Eurazji. Kompozycje składające się na repertuar KarpaTonu bazują na potwierdzonych w materiałach żródłowych tradycyjnych piosenek karpackich, zwłaszcza słowackich i rusińskich. Inną cechą jest wyłączne użycie oryginalnych, tradycyjnych tekstów, zwykle w nowym ujęciu.

"Głosy Przodków", KarpaTon (sk-pol), Stary Sącz, Kino Sokół, 15 września 2017 (sobota), godz. 19.00. Wstęp wolny

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu