Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 16 listopada. Imieniny: Edmunda, Marii, Marka
16/04/2018 - 11:05

Jubileuszowy tort krynickich artystów "Pod Kasztanem".

Krynickie Stowarzyszenie Twórców Galeria "Pod Kasztanem" obchodzi swój jubileusz. Powstało w 2009 roku, ale kontynuuje działalność Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, istniejącego w uzdrowisku od 1988 roku. W tym roku świętuje więc 30. lecie swojego istnienia.

Z okazji 30. lecia członkowie Stowarzyszenia Twórców Galeria „Pod Kasztanem” zaprosili w sobotę, 14 kwietnia do Muzeum Nikifora na wystawę „Śladami Nikifora”. Ekspozycja przedstawia prace krynickich artystów, które zainspirowane zostały  życiem i  malarstwem Nikifora,  powstałe w 50. rocznicę jego śmierci. Podczas jubileuszowego spotkania nie zabrakło okolicznościowego tortu, a także podziękowań i występu słowno - muzycznego.

Stowarzyszenie Twórców Galeria „Pod Kasztanem” skupia malarzy, rzeźbiarzy,  poetów i fotografów. Celem działalności organizacji jest promowanie środowiska twórczego, poprzez organizowanie wystaw malarstwa i rzeźby.   Członkowie Stowarzyszenia poszukują inspiracji twórczych nie tylko w  Polsce, ale i  poza jej  granicami. Przebywali na m.in.: w Chorwacji i we  Włoszech. Artyści uczestniczą w licznych konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. 

Wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Twórców Galeria „Pod Kasztanem" była  malarka Grażyna Petryszak, z pochodzenia krakowianka.  Przez ponad 30 lat mieszkała w Krynicy - Zdroju, obecnie – z powodów rodzinnych – powróciła pod Wawel.  Jednak nie zerwała więzi z uzdrowiskiem i mieszkającymi w nim przyjaciółmi. Artystka  na  swoim koncie ma  liczne  wystawy indywidualne i zbiorowe. Jej obrazy są ilustracjami wielu tomików poetyckich.  Opracowała pierwszą krynicką antologię poezji „Przyjdę po strunie światła” (2001) oraz drugą część „Są takie miejsca” (2008).  Jest autorką wydawnictw i katalogów promujących sztukę krynickich twórców.   Laureatka plebiscytu „Gazety Krakowskiej” „Człowiek Roku 2002” ,  otrzymała „ Srebrne Jabłko Sądeckie” (2008) -   Za zasługi w dziedzinie kultury.  Uhonorowana została też „ Złotym Herbem Krynicy ” oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej ”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Obecna szefową Stowarzyszenia Twórców Galeria "Pod Kasztanem" jest Celina Kopacka.

(MaK) fot. aut.
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Taki most powstaje nad Kamienicą. Widzieliście?


Dziękujemy za przesłanie błędu

Motoryzacja Jesienią 2018 Partnerzy