Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
przewiń w dół
19/06/2017 - 10:35

Gratka dla miłośników historii. Promocja pamiętników wojennych generała Gizy w Nowym Sączu

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników historii. Na rynku wydawniczym ukazały się pamiętniki wojenne wielkiego bohatera Sądecczyzny generała Józefa Gizy. Uroczysta promocja książki odbędzie się w Nowym Sączu.

Okazją do wydania tej wyjątkowej dla miłośników historii publikacji jest 130. Rocznica urodzin generała Józefa Gizy.

Pamiętniki wojenne generała opracował wnuk Józefa Gizy, dr Tomasz Podgórski, absolwentem I LO im. J. Długosza w  Nowym Sączu, dr archeologii, od wielu lat nauczyciel angielskiego w renomowanym II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.  

Przeczytaj też Promocja albumu o gen. Gizie. Konsul Węgier dziękuje Polakom za wsparcie i solidarność

Uroczysta promocja z udziałem członków i sympatyków sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, dowództwa Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i rodziny generała Gizy odbędzie się w sobotę 1 lipca w siedzibie pograniczników (dawne koszary) przy ulicy I Pułku Strzelców Podhalańskich. Początek spotkania o godzinie 11.

***

Na życiorysie Józefa Gizy urodzonego w Dąbrówce  Polskiej (dzisiaj w granicach Nowego Sącza) można się uczyć historii Polski XX wieku:  przed Wielką Wojną „drużyniak”, wcielony do armii austriackiej walczył we Włoszech, w wojnie z bolszewikami doszedł z 1. PSP do Kijowa, żołnierz zawodowy w międzywojniu  (m.in. dowódca garnizonu KOP w Iwieńcu na Kresach, a do KOP-u brano najlepszych oficerów), uczestnik wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, przedstawiciele  WP w Budapeszcie, szef Centrum Wyszkolenia Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie, dowódca 7. dywizji piechoty we Włoszech. Po wojnie emigrant w Anglii, trawiony tęsknotą do opanowanego przez komunistów Kraju, gdzie została żona i trója dzieci (najstarszy syn Mieczysław poległ we wrześniu 1939 roku pod Radłowem; Kazimierz, ur. 1924 r., dołaczył do ojca na emigracji). Zmarł 16 sierpnia 1965 r., w dniu św. Rocha, swego patrona, bo chrzczony był w kościółku św. Rocha w Dąbrówce. Spoczywa na londyńskim cmentarzu Gunnersbury.  

(ami)