Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
01/12/2016 - 11:00

Erasmus + w Gimnazjum w Grybowie

Od 21 do 25 listopada odbyło się pierwsze spotkanie uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich z Portugalii, Norwegii, Polski w Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie w ramach projektu „With Mathematics Through Life”. Ze względu na trudną sytuację w Turcji jej przedstawiciele nie uczestniczyli w spotkaniu. Gospodarzem było nasze Gimnazjum, z którego w spotkaniu brało udział 25 uczniów oraz 8 nauczycieli.

21 listopada (poniedziałek)

Nasi goście dotarli do Grybowa w godzinach przedpołudniowych. Po zakwaterowaniu w Ośrodku Politechniki Warszawskiej udali się z koordynatorką  Magdalena Janusz do Gimnazjum. W murach szkoły młodzież i jej opiekunów powitali burmistrz miasta Grybów Paweł Fyda oraz dyrektor szkoły Marceli Stanisz.

Tutaj miało miejsce integracyjne spotkanie z polską młodzieżą. Przeprowadzone zabawy miały na celu przełamanie lodów i wzajemne poznanie się. Dokonano również wyboru logo projektu” Z matematyką przez życie”. Zwyciężyło  przygotowane przez uczennicę kl. 3b Magdalenę Sekułę.  Przedstawia ono czworo młodych ludzi trzymających się za ręce ubranych w koszulki, na których widnieją flagi państw biorących udział w projekcie Erasmus+. Następnie uczniowie w j. angielskim zaprezentowali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne o szkole i miastach, w których żyją. W godzinach popołudniowych wszyscy udali się zwiedzać miejscową atrakcję, jaką jest Stara Baśń – rekonstrukcje średniowiecznego grodu warownego Bolka, zwanego Gniewnym. Po obejrzeniu dwu baszt, smoczej i księżniczek, sali bankietowej oraz podziemia młodzież mogła na chwilę przenieść się w odległy świat rycerzy i dam dworu, przywdziewając różne stroje.

W Starej Baśni odbyły się też konkursy sprawnościowe, tj: przeciąganie liny, wyścigi w workach czy strzelanie z łuku. Zabawa była przednia, młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w zabawach.

22 listopada (wtorek)

Rankiem autokarem goście i Polacy udali się do Wieliczki, by tam zwiedzić Kopalnię Soli, która wchodzi w skład żup krakowskich. Tym razem zwiedzanie ekspozycji muzealnych odbywało się na głębokości 135 metrów. Wykute w soli komory, podziemne jeziora czy solne rzeźby- to wszystko oglądano podczas podziemnej wędrówki. Poznano legendę o św. Kindze, dzięki której na polskiej ziemi pojawiła się sól .Obcokrajowcom bardzo podobała się kaplica p.w. św. Kingi. Nie dziwi nas to, wszak Zamek Żupny i Kopalnia Soli „ Wieliczka” zostały wpisane na listę UNESCO.

Po południu młodzież miała okazję wykazać się swoimi matematycznymi zdolnościami, logicznym myśleniem podczas rozwiązywania łamigłówek i quizów matematycznych.

23 listopada (środa)

Środa była dniem pełnym atrakcji. Na początek wyjazd do Krakowa, dawnej stolicy Polski; miasta wyjątkowego pod każdym względem. Tutaj w programie było zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego wraz z katedrą. Uczestnicy wycieczki obejrzeli komnaty królewskie z pięknymi arrasami, zdobione kominki i kasetony. W krypcie katedry widzieli grobowce zasłużonych Polaków- Mickiewicza, Słowackiego i innych. Następnie z przewodnikiem odbyli spacer po Starym Mieście –od Smoczej Jamy na Rynek Główny, by tam podziwiać Sukiennice, Kościół Mariacki i obowiązkowo wysłuchać hejnału z wieży mariackiej. W wolnym czasie można było miło spędzić czas w kawiarence i zakupić pamiątki z miasta Kraka.

W drodze powrotnej w autokarze polska młodzież uczyła rówieśników z Portugalii i Norwegii piosenki „ Hej sokoły”.

24 listopada (czwartek)

 O godz. 7.30 uczestnicy projektu wyruszyli autokarem do oddalonego od Grybowa o 190 km Oświęcimia. Na miejscu zwiedzili obóz koncentracyjny i eksterminacyjny Auschwitz i Auschwitz-Birkenau. Miejsce to jest symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na ludzkości. Młodzi ludzie od przewodnika dowiedzieli się o masowych mordach na ludności dokonywanych w komorach gazowych oraz o zbrodniczych eksperymentach. Tak ten dzień zapamiętała Magdalena:

„Kolejny dzień również odnosił się do historii. Jednak historii smutnej i wołającej o refleksję. Udaliśmy się do miejsca nazistowskich zbrodni- Auschwitz-Birkenau. Po przekroczeniu symbolicznej bramy z napisem: „ Arbait macht frei” rozpoczęliśmy zwiedzanie bloków i obozowych budynków. Widzieliśmy przedmiotów codziennego użytku, stosy walizek, szczoteczek, ogolonych włosów. Zdjęcia więźniów ubranych w pasiaki  o wystających żebrach, wychudzonych, umierających z głodu i wyczerpującej pracy stały się dla nas powodem do wzruszenia. Przejęci obrazem bólu i cierpienia udaliśmy się do Brzezinek, gdzie przywożono na rampę wagonami  tysiące ludzi z całej Europy.”

Muzeum w Oświęcimiu zwiedzała młodzież i opiekunowie w ciszy i wielkim skupieniu. Na zakończenie złożyli hołd pomordowanym przed pomnikiem ofiar w Brzezince. O tym miejscu naznaczonym cierpieniem, bólem i śmiercią z pewnością nie zapomną nigdy.

25 listopada (piątek)

Ostatni dzień pobytu gości w Polsce zwieńczony był wycieczką do Łańcuta i zwiedzaniem zamku Lubomirskich i Potockich, wozowni i Storczykarni. Wnętrze zamku zachwyciło wszystkich bogactwem zdobień, przepychem  wystroju.

Po południu w tym dniu nastąpiło podsumowanie projektu, rozdanie certyfikatów, wspólna uroczysta kolacja, a na zakończenie dyskoteka dla młodzieży. Certyfikaty uczestnictwa wręczał uczestnikom dyrektor Gimnazjum, Marceli Stanisz, zaś drobne upominki, pan Józef Góra, przewodniczący Rady Miasta Grybów.

Nie sposób opowiedzieć o wszystkich atrakcjach, w których goście i gospodarze wzięli udział. Obcokrajowców wyjazd do Polski dostarczył niezapomnianych wrażeń. Mogli obejrzeć wiele zabytków wpisanych na listę UNESCO, poznać trochę naszej historii, zwyczajów oraz spróbować naszej polskiej kuchni.

Nasi gimnazjaliści podczas tego wspólnie spędzonego tygodnia zżyli się z rówieśnikami i mino barier językowych, bez trudu się porozumiewali. Dlatego też już nie mogą się doczekać kolejnego spotkania – a następne będzie w Portugalii w maju 2017 roku.

Całość programu i pobytu uczestników w Polsce projektu „ Z matematyką przez życie” opracowała i przygotowała Magdalena Janusz – koordynatorka oraz zespół projektowy: Bogusława Nowak, Albina Gambal, Maria Mordarska, Barbara Glińska.







Dziękujemy za przesłanie błędu