Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
21/03/2017 - 05:20

Ekonom: Nie płacą jeszcze podatków, ale sporo już o nich wiedzą

W Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu odbyła się sesja popularnonaukowa pod hasłem „Moje finanse - od nastolatka do budżetu państwa”. Gościem specjalnym wydarzenia był Wiesław Janczyk, wiceminister finansów.

Organizatorzy sesji postawili sobie za cel przybliżenie uczniom zagadnień związanych z ekonomią w aspekcie funkcjonowania państwa. Młodzież lepiej poznała mechanizmy rządzące giełdą i rynkami finansowymi oraz sposoby działania państwowych instytucji finansowych.

Wygłoszone wykłady i prelekcje poszerzyły wiedzę uczniów w zakresie finansów, szczególnie tych dotyczących państwa, a taka wiedza jest istotnym elementem bycia świadomym obywatelem. Zgromadzona na sali Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu młodzież dowiedziała się: w jaki sposób państwo gospodaruje pieniędzmi z podatków. Poznała także funkcjonowanie systemu bankowego i związane z nim ryzyko, czy zasady działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W ramach sesji nauczyciel „Ekonoma” Tomasz Strachanowski, Małopolski Koordynator Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, podsumował jej XV edycję. Szkolna Internetowa Gra Giełdowa umożliwia uczniom wykorzystanie wiedzy o rynkach finansowych w praktyce. Szkolny konkurs giełdowy INWESTOR zapewnia doskonałą praktyczną naukę funkcjonowania giełdy. Młodzi ludzie, którzy dziś uczą się wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności, w przyszłości staną się świadomymi obywatelami naszego kraju i odpowiedzialnymi uczestnikami rynku finansowego.

Zobacz: Studniówka 3Bw z Ekonoma. Piękne uczennice i wychowawca w stroju Górala

Od marca szkoła rozpoczęła współpracę z Instytutem Myśli Schumana, a od konferencji ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

Sesję popularnonaukową  „Moje finanse - od nastolatka do budżetu państwa” uświetniały występy muzyczne uczniów.

(JB), fot. ZSE w Nowym Sączu

Moje finanse - od nastolatka do budżetu państwa










Dziękujemy za przesłanie błędu