Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
14/04/2017 - 08:45

To dziecko ma autyzm, to... moje dziecko

Każdy z nas może poprawiać jakość życie osób z autyzmem - to przecież członkowie naszego bliższego czy dalszego otoczenia. Każdy gest, każda aktywność ma znaczenie i może pomóc innym uwrażliwić się na autyzm, a osobom z autyzmem ułatwić życie mimo trudności i różnic w postrzeganiu świata.

MADA

Rozpoczniemy nietypowo, bo fragmentem wiersza „Moje dziecko” (autor: Marla DeBruin): 

„Jest takie dziecko, które chcę żebyś poznała, to moje dziecko.
Moje dziecko wygląda jak Twoje dziecko, normalne i doskonałe ze wszystkich stron.
Moje dziecko ma jednak niewidoczne kalectwo.
Jestem pewna, że widziałaś moje dziecko.
Moje dziecko to to, które nigdy nie jest zapraszane na przyjęcia urodzinowe.
Moje dziecko nigdy nie było w twoim domu, aby bawić się z Twoim dzieckiem.
Moje dziecko to to, które siedzi samotnie na huśtawce, na podwórku. (…)
Twoje dziecko, jestem tego pewna, było uczone od najwcześniejszych lat, aby być uprzejme wobec ludzi upośledzonych, z pewną dozą współczucia i dobrych manier potrafi Ono zaakceptować tych, którzy są poszkodowani przez los. Jakże chciałabym, abyś nauczyła Swoje dziecko, że niektóre upoośledzenia nie są wyraźnie widoczne.
Moje dziecko nie potrzebuje współczucia, moje dziecko chce mieć przyjaciół.
Moje dziecko ma autyzm.
Moje dziecko mogło by być Twoim dzieckiem.”

Kwiecień jako Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu to okazja do inicjowania wydarzeń, które stanowią wyraz solidarności z osobami z autyzmem. „Nie bądź zielony w temacie autyzmu”, bądź niebieski. Kolor niebieski stał się symbolem zaangażowania w przemianę postrzegania społecznego osób z autyzmem.

Każdy z nas może poprawiać jakość życie osób z autyzmem - to przecież członkowie naszego bliższego czy dalszego otoczenia. Każdy gest, każda aktywność ma znaczenie i może pomóc innym uwrażliwić się na autyzm, a osobom z autyzmem ułatwić życie mimo trudności i różnic w postrzeganiu świata.

Zaangażuj się w budowanie pozytywnego wizerunku osób z autyzmem, kwiecień jest ku temu doskonałą okazją.

ZAŚWIEĆ – włączaj się w coroczną niebieską iluminację 2 kwietnia
EDUKUJ – zainspiruj się i dziel wiedzą na temat autyzmu
WSPIERAJ – przekaż 1 proc. podatku lub darowiznę na rzecz naszej Fundacji MADA: KRS 0000006079

Tegoroczne obchody Miesiąca Wiedzy nt. Autyzmu Fundacja MADA realizuje przede wszystkim w ramach projektu Z KULTURĄ o trudnych tematach. AUTYZM - w formie wydarzeń i przedsięwzięć kulturalno-artystycznych takich jak: SEANSE filmowe, WARSZTATY artystyczne/ teatralne oraz uroczysta Gala podsumowująca.

Szczególnie polecamy seanse filmowe, które dostępne są bezpłatnie dla szerokiego grona odbiorców, a repertuar obejmuje dwa niezwykle wartościowe filmy dokumentalne: KOMUNIA oraz ŻYCIE ANIMOWANE.  Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Nowego Sącza, a jego działania objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

Dzięki współpracy z Miastem Nowym Sącz, na balkonie Ratusza możemy zobaczyć również „niebieski” baner Fundacji MADA i niebieską iluminację Ratusza, która w tym okresie szczególnie dedykowania jest osobom z autyzmem oraz ich rodzinom.

MADA


Autyzm jest skomplikowanym schorzeniem - trudno go zrozumieć, ale jeszcze trudniej z nim żyć. Stanowi poważne wyzwanie w wymiarze medycznym, edukacyjnym i przede wszystkim - społecznym. W Polsce problematyka autyzmu realnie rozwija się dopiero od niespełna trzech dekad i jest to okres kiedy jako społeczeństwo musimy zmierzyć się z narastającą skalą jego występowania.

Szacuje się, iż obecnie w Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu dotykają 1 na 300 dzieci, natomiast w skali globalnej - 1 proc. całej populacji ludzi na świecie. Mimo to świadomość autyzmu w społeczeństwie jest wciąż bardzo niska, a osoby nim dotknięte często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami i brakiem akceptacji, a nawet wykluczeniem społecznym.

W tym kontekście działania zmierzające do popularyzacji tematyki autyzmu stanowią ważny element poprawy jakości życia osób z autyzmem. Zainspirowani chęcią zaangażowania się w pomoc osobom z autyzmem dowiedzmy się więcej na temat tego schorzenia, a zdobytą wiedzą podzielmy się z innymi. Tak by świadomość społeczna na temat autyzmu nie była oparta tylko na stereotypach i obiegowych opiniach. (MADA)

[email protected]






Dziękujemy za przesłanie błędu