Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/02/2018 - 18:55

Dotacje dla kościołów z Limanowszyzny. Które parafie dostały pieniądze?

Znamy już wyniki pierwszego naboru programu Ochrony Zabytków, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zobacz, które zabytkowe świątynie z Limanowszczyzny otrzymały dofinansowanie!

Program ochrony zabytków ma na celu zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne.

W tegorocznej edycji, dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymały dwie parafie z terenu naszego powiatu:

1. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej

Mieści się tutaj zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja Bp z XV wieku. Na izolację ścian północnej i południowej prezbiterium wraz z zakrystią, odwodnienie, konserwację zabytkowych malowideł oraz remont części muru parafia otrzymała 450 000 zł dofinansowania.

Zobacz też: Pisarzowa: limanowski misjonarz wybudował kościół w Afryce [Zdjęcia]

2. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Antoniego Opata w Męcinie

Znajduje się tutaj kościół pw. św. Antoniego Opata z XVI wieku. Na konserwację nawarstwień malarskich wnętrza wraz z modernizacją instalacji przeciwwłamaniowej i przeciwpożarowej parafia otrzymała 440 000 zł dofinansowania.

- Odnowa zabytkowej świątyni to wielkie dzieło, będące sporym wyzwaniem dla naszej parafii. Prace trwają już bardzo długo i są niezwykle precyzyjne. W I etapie prac konserwatorskich skupiliśmy się na pracach architektonicznych. Teraz, kontynuując dzieło, odnawiana jest polichromia w środku. Odnowa każdej przestrzeni trwa bardzo długo, ponieważ każdy detal jest najpierw dokładnie czyszczony. To ostatnia szansa, aby uratować poszczególne elementy – mówi ks. Antoni Piś proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego Opata w Męcinie. Dzięki otrzymanej dotacji, za którą jesteśmy niezmiernie wdzięczni, będziemy w stanie wykonać kolejne, fachowe prace. Z pewnością będzie to krok milowy, jeśli chodzi o podjęte dzieło. Pragnę podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się, na poszczególnych etapach kompletowania wniosku, do otrzymania tak dużej kwoty dofinansowania – dodaje.

Warto dodać, iż zabytkowy kościół w Męcinie dostępny jest dla zwiedzających w tym sezonie jeszcze do końca lutego. To jeden z obiektów Szlaku Architektury Drewnianej, będący perłą naszego regionu wśród obiektów sakralnych.

Zobacz też: Mszana Dolna: katechetka laureatką nagrody Klubu Chrześcijan i Żydów Przymierze

[email protected], Fot. arch. Sądeczanin, Szlak Architektury Drewnianej, Parafia Męcina,







Dziękujemy za przesłanie błędu