Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
05/08/2018 - 10:50

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Peter Wohlleben "Nieznane więzi natury"(7)

Jeśli spotkałeś się z opinią, że korniki to pasożyty niszczące zdrowy las, a wilki to tylko niebezpieczne drapieżniki, które wymagają odstrzału, to sprawdź, jakie są fakty. W swojej kolejnej książce Peter Wohlleben ujawnia niewidoczne dla zwykłych obserwatorów więzi między wszystkimi stworzeniami – od niepozornych bakterii po dumne dęby i buki.

„Mieszkańcy środkowej Europy często mają białą skórę, co być może jest pośrednio oznaką naszej agresywności. (…) Być może odnieśliśmy nawet zbyt duży sukces, o czym świadczy kres wielu gatunków. Czyżby żądza zniszczenia wielkiego mechanizmu zegarowego natury była już zapisana w naszych genach?”

„Często słyszę w rozmowach, że współczesny człowiek wstrzymał ewolucję. Pogląd ten zasadza się na postępach w medycynie – jak wielu z nas żyłoby jeszcze, gdyby nie operacja wyrostka robaczkowego, zastrzyki insuliny, betablokery czy po prostu okulary? Z ułomnościami, jakie nas trapią, stalibyśmy się przed dziesięciu tysiącami lat łatwym łupem dla drapieżników.”

„(…) przemiany wielu części naszego ciała świadczą o tym, że archaiczne procesy rozwojowe nadal toczą się w najlepsze. Nasz zgryz traci nadmiarowe zęby (zęby mądrości), jelito niepotrzebne dodatki (jelito ślepe), a ciało – ku rozpaczy wielu mężczyzn – włosy. Jest stosunkowo prawdopodobne, że ludzie za pięćdziesiąt tysięcy lat będą wyglądali dokładnie tak jak dzisiaj. Ewolucja zatem kroczy śmiało naprzód, nawet jeżeli wierzymy, że dotarliśmy już do kresu długiej podróży.”

„Ameryka Północna i Europa, położone na różnych płytach, oddalają się rocznie o jakieś dwa centymetry, mniej więcej dwa razy szybciej, niż rosną paznokcie u nóg. Poza kilkoma naukowcami nikt tego nie zauważa. W ciągu dziesięciu milionów lat, ulotnego mgnienia w skali geologicznej, sumują się one jednak do dwustu kilometrów.”

„Natura bowiem zna tylko dwie drogi dla każdego gatunku – dostosowanie się lub wymarcie. A zmiany te mogą dotyczyć także zdolności umysłowych. Powtórzmy dla jasności: ewolucja oznacza dostosowanie się do zmian, niekoniecznie zaś dalszy rozwój w sensie ulepszeń czy wręcz zwiększenia mózgu.”

„Ale czy obecny poziom uzdolnień intelektualnych ma rzeczywiście znaczenie dla indywidualnej jakości życia? Co jest ważne w naszym życiu? Z całą pewnością są to szczęście, miłość i poczucie bezpieczeństwa, podobnie jak rozmaite drobne codzienne przyjemności w rodzaju smacznego jedzenia, ciepłego, suchego domu i innych udogodnień. Zauważyliście? Zawsze liczą się uczucia, instynkty, nie zaś szczytowe osiągnięcia intelektu.”

Cytaty pochodzą z książki Petera Wohllebena „Nieznane więzi natury” wydanej przez wyd. Otwarte.







Dziękujemy za przesłanie błędu