Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
26/10/2018 - 17:15

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Legioniści w Nowym Sączu w latach 1914-17 (5)

"Pamiątka wydana z okazyi pobytu żołnierzy polskich w Nowym Sączu w latach 1914 -1917. Pod redakcją Tadeusza Zubrzyckiego i Pawła Lundy." Reprint książki z 1917 r. przygotowany w roku obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Sączu.

Legioniści w szpitalach.

Z dniem 1 maja 1915 roku wskutek rozporządzenia władz wojskowych, iż legioniści nie mogą pozostawać w opiece prywatnej, szpitalik prowadzony przez panie został zwinięty. Legioniści umieszczenie zostali w szpitalach wojskowych.

Początkowo przebywało ich w szpitalach zaledwie 18. Rozporządzeniem Ministerstwa Obrony krajowej wyznaczono dla legionistów 100 łóżek, jednakże wkrótce liczba legionistów znacznie się zwiększyła, tak że w samym szpitalu Obrony krajowej czyli w t.zw. popularnie >>Landwehrmarodenhausie<< przebywało ich około 180. Kilkudziesięciu znalazło umieszczenie w szpitalu >>Czerwonego Krzyża<<. Ogółem po dzień dzisiejszy przez szpitale sądeckie przewinęło się ogółem 407 legionistów. Najwięcej stosunkowo przybyło ich do Sącza w miesiącach czerwcu i lipcu 1916 roku, po walkach w czasie ofenzywy rosyjskiej pod Styrem.

Komendantem szpitala obrony krajowej jest lekarz sztabowy dr. Stanisław Sikorski, człowiek energiczny i zapobiegliwy, który pomnąc na przysłowie: >>pańskie oko konia tuczy<<, czuwa gorliwie nad powierzonym mu zakładem. Jestto prawdziwy przyjaciel i opiekun naszych żołnierzy. Chwalą też sobie chłopcy nasi zacnego majora i z całym zaufaniem w każdej sprawie odnoszą się do niego.

Szefem istniejącego w szpitalu oddziału lekarskiego jest dr Teofil Kucharski, poprzednio lekarz batalionowy IV-go pułku Legionów. Oddział ten obejmuje w przeważnej części piersiowo chorych. Z uznaniem podnieść należy gorliwą pracę dr. Kucharskiego. Lekarz w szpitalu wojskowym musi być wszechstronnym niejako, musi się formalnie dwoić i troić. – Cenną pomocą w pracy dr Kucharskiego są wszystkie aparaty pomocniczo-lecznicze, a jest ich mnogo, gdyż prócz piersiowo chorych przebywa na oddziale jego wielu takich, którzy w lipcowych bojach odnieśli rany postrzałowe lub inne obrażenia cielesne. Stosuje się tu więc eletro-therapię, gimnastykę leczniczą aparatami ortopedycznemi, jakoteż masaż. Nadto przy bólach postrzałowych i reumatyzmach nagrzewanie za pomocą aparatu gorącem powietrzem. Dalej aparat Röntgena i naświetlanie promieniami słoneczo-górskimi (lampy kwarcowe). Zakład dentystyczny dostarcza plomb i szczęk sztucznych.

Wybór fragmentów L.Z 
Zachowano oryginalną pisownię.

Osoby zainteresowane współpracą w zakresie doboru tytułów do prezentacji zapraszamy do kontaktu: [email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu