Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/06/2018 - 11:20

Dobra książka. Sądeczanin poleca. "Książeczka zdrowia małżonków" (7)

Oryginalny rachunek sumienia, zaskakuje inną formą niż znane ci dotychczas. Zamiast jedynie patrzeć wstecz – dokonuje bilansu oraz motywuje do wzrostu i przyszłego prawidłowego działania. Zamiast jedynie wypunktowywać, co zrobiłeś źle – prowadzi do zmian ku dobremu. Zachęcamy do optymistycznej lektury…

STREFA MĘŻA

Z żoną dzielisz całe życie i łączysz się w jedno ciało, jak mówi Pismo Święte, więc to właśnie ona powinna być najbliższym przyjacielem i powiernikiem twoich uczuć.

 Co robisz, kiedy wracasz do domu? Czy budujesz głęboką relację z żoną? Czy dzielisz z nią jej smutki i radości? Czy dzielisz się z żoną tym, co aktualnie sam przeżywasz?

  1. Pytam żonę, jak minął dzień i idę oglądać telewizję, surfować po internecie lub czytać gazetę.
  1. Relacjonuję wydarzenia i wysłuchuję relacji, po czym zajmuję się swoimi sprawami.
  2. Poświęcam czas i wysiłek, by na bieżąco wiedzieć, co dzieje się w życiu mojej żony, jakie są jej uczucia. Moja żona jest ważną osobą, z którą dzielę się swoimi emocjami i u której szukam porady.
  3. W moim kalendarzu jako jeden z priorytetów planuję randki z żoną. Spędzamy wtedy szczególny czas poza domem, by budować naszą relację. Wiem, jakie cele w życiu stawia sobie moja żona. Wspieram ją w ich realizacji, pocieszam, gdy coś się nie uda oraz cieszę się razem z nią z każdego sukcesu.

Czy gdy potrzeba, potrafisz prosić żonę o przebaczenie?

  1. Przepraszam, gdy jestem do tego zmuszony, raczej z poczucia obowiązku niż dlatego, że rozumiem uczucia żony lub potrafię się w nie wczuć.
  1. Jeśli żona zgłasza mi, że czuje się urażona, to proszę o przebaczenie.
  2. Gdy mam wątpliwości, czy wszystko jest w porządku, pytam, czy żona nie poczuła się zraniona. I jeżeli to zgłosi, to ja przepraszam.
  3. Zgodnie z zasadą „szybko przepraszać – szybko przebaczać” inicjuję pojednanie (pierwszy wyciągając rękę), niezależnie od tego, co myślę o tym, kto jest winien. Przepraszając, bardziej koncentruję się na tym, by opisać, jak lepiej się zachowam w przyszłości, a nie czego nie będę robić. Relację naprawiam jak najszybciej. […].

Czy okazujesz miłość żonie na co dzień, a nie tylko w rocznicę ślubu?

  1. Jeśli już raz powiedziałem swojej żonie w dniu ślubu „tak” i nigdy tego nie odwołałem, to chyba znaczy, że żona o tym wie. Zdarzało mi się zapominać o naszej rocznicy ślubu, urodzinach żony lub jej imieninach.
  1. Wykorzystując rodzinne okazje, jak imieniny czy urodziny, rocznice ślubu, aby przez prezent czy zachowanie powiedzieć żonie, że ją nadal kocham.
  2. Od czasu do czasu poza ważnymi dla nas datami mówię żonie, że ją kocham. Czasem spontanicznie ją obejmuję i całuję.
  3. Codziennie na nowo zapewniam żonę o mojej miłości. Modlę się wspólnie z nią, dziękując Bogu za to, że to ona została moją żoną. Okazuję miłość na różne sposoby: przytulam ją, robię jej prezenty, pomagam w pracach domowych, dzielę się z nią moimi uczuciami, planami, pocieszam, bronię lub znajduję rozwiązanie. Po prostu zawsze jestem przy niej. Nie wstydzę się okazywać czułości żonie przy innych, np. zwykle trzymamy się za ręce, gdy razem gdzieś idziemy. […].

Czy okazujesz wdzięczność żonie?

  1. Uważam, że wychowanie dzieci i prowadzenie domu to obowiązek kobiety, dlatego nigdy nie pomyślałem o tym, żeby wyrazić żonie wdzięczność za wkładaną w to pracę.
  1. Rzadko dziękuję, może chciałbym, ale zapominam.
  2. Okazuję wdzięczność, mówiąc żonie od czasu do czasu dobre rzeczy, doceniając jej zalety, często całując w rękę.
  3. Mówię o konkretnych rzeczach, przy każdej okazji, za które jestem wdzięczny żonie. Obejmując żonę ramieniem, mówię to także w obecności innych.

W jakim stopniu troszczysz się o dom?

  1. Jestem na tyle zajęty pracą zawodową i zmęczony po powrocie do domu, że cała odpowiedzialność za dom spada na żonę.
  1. Staram się pomagać w domu przy różnych obowiązkach. Nie zawsze jednak robię to chętnie, często raczej z ociąganiem, po wielokrotnym przypominaniu. Także o wykonanie różnych męskich prac żona musi się wielokrotnie dopominać.
  2. Pomagam w domu przy różnych obowiązkach. Planuję czas na wykonanie różnych męskich prac i jest to dla mnie jeden z priorytetów.
  3. Już na początku małżeństwa ustaliliśmy, które domowe obowiązki przypadają na mnie i sumiennie wykonuję. Kiedy tylko mogę, świadomie wyręczam żonę w różnych obowiązkach domowych, żeby ona też miała czas na odpoczynek i własny rozwój. Pomagam dzieciom nauczyć się dbać o porządek i pomagam żonie w wychowywaniu ich także w tej dziedzinie. […].

Cytaty pochodzą z książki: Mariola  i Piotr Wołochowiczowie, Książeczka zdrowia małżonków. Rachunek sumienia w nieco innej formie. Edycja św. Pawła, Częstochowa 2018







Dziękujemy za przesłanie błędu