Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/08/2017 - 09:55

Dobra książka na wakacje (5). Sądeczanin poleca "Wolni od niemocy"

Punktem wyjścia rozważań Ojca Augustyna Pelanowskiego w książce Wolni od niemocy jest fragment Ewangelii wg św. Łukasza: „Nauczał raz w szabat w jednej z synagog. A była tam kobieta, która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować . Gdy Jezus ją zobaczył, przywołał ją i rzekł do niej: <<Niewiasto, jesteś wolna od swej niemocy>>. Włożył na nią ręce, a natychmiast wyprostowała się i chwaliła Boga”. Jakie są przyczyny „pochylenia” człowieka? W jaki sposób oswoić i zrozumieć przykre doświadczenia „pochylające” człowieka? Jak pokonać „pochylenie” i stanąć prosto w życiu? Zachęcamy do szukania odpowiedzi w lekturze Wolni od niemocy…

O sensowności życiowych trudności

- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie i tylko bieda – czyli trudności wyłaniają prawdziwych przyjaciół. W cierpieniu pozostają przy tobie tylko przyjaciele, a w największym cierpieniu pozostaje tylko największy przyjaciel – tłumaczy ojciec Augustyn Pelanowski. - W największym cierpieniu Jezusa, w Ogrodzie Oliwnym, Jego przyjaciele opuścili Go, ale On ich nie opuścił w cierpieniu sumienia, kiedy zbierali się w Wieczerniku i było im wstyd, że Go zawiedli… Nie opuścił tych, którzy Go opuścili w chwili cierpienia. Nie opuścił Piotra, który się Go wyparł… Dlatego Jezusa można nazwać najwspanialszym Przyjacielem. Żeby jednak przekonać się, że kimś takim jest, niestety potrzeba doświadczyć cierpienia, biedy, trudności, ucisku.

- Mierząc się z przeszkodą, człowiek poznaje siebie. Nic tak nie zbliża do Chrystusa jak trudności. W języku hebrajski trudności nazywają się TYR – tak, jak pewne portowe, starożytne miasto. […] Stało się symbolem władzy Lucyfera i wyjątkowego ucisku życiowego. Trudności wcale nie muszą utrudniać nam życia, jak to wynika z kart Biblii; a nawet jeśli utrudniają nam to doczesne życie, to ułatwiają wieczne. Jezus powiedział, że do Królestwa Niebieskiego nie wchodzi się szeroką bramą, lecz ciasną! Ciasną bramą, przez którą trzeba się przecisnąć, bo jest uciskiem.

- Jest coś takiego w człowieku, że kiedy się spotyka z przeszkodą, to wcale ona mu nie przeszkadza, ale jeszcze bardziej może zdeterminować jego pragnienie osiągnięcia celu. I jeśli w twoim życiu zdarzyły się takie przeszkody, które cię załamały, zniechęciły, to pomyśl, a może to jest pomoc?  - pyta Pelanowski. - Podaję ten, może niecodzienny przykład, aby ci jeszcze wyraźniej uświadomić, że jest w człowieku potężna moc łaski od Boga, ale żeby mogła się ona uruchomić, musi natrafić nie na pomyślne wiatry, tylko wiesz na co? Na mieliznę, na przeszkodę, na trudności!

- Są w naszym życiu przeszkody, które tak jak Anioły, nie pozwalają ci przez coś przebrnąć, trzymają cię na dystans od powodzenia. Widzisz jak inni przeprawiają się przez rzeki, przez  mosty, mają życiowe ułatwienia, promocje egzystencjalne, lewizny, a nie mielizny, układy i znajomości, pieniądze i sukcesy, a ty stoisz w miejscu i nic nie możesz zrobić – jakaś bezsilność utrudnia ci życie. To może być łaska, a nie przeszkoda. To może być Anioł, a nie demon. I zdarzają się może w twoim życiu, które są jak faraon, czyli ktoś taki, kto ci we wszystkim przeszkadza; ktoś taki, kto cię we wszystkim niszczy. A kto wie, może dzięki temu dojdziesz do kogoś takiego jak Bóg. Jest w nas coś z przekory, która ma szansę stać się świętą cnotą, gdy napotka przeszkodę. Im trudniej się żyje, tym usilniej zdobywa się życie. Osełka kamienna, choć sama tępa, nadaje ostrzu noża ostrość. I czasem trafisz na tępego człowieka, ale on cię tak wyostrzy, że potem „tniesz życie równo” – dodaje.

- Potrzeba wiele cierpliwości, bo Jezus może do ciebie przyjść dopiero po dłuższym czasie, kiedy sprawdzi twoją wierność. Kogo w tej kobiecie możemy się dopatrywać? Jakich ludzi? Ludzi, którzy są pochyleni, czyli takich, którzy są poniżani, którzy nie mają nic do powiedzenia, którymi pomiatano, wykorzystywano, a oni z bezsilnością i bezradnością oczekiwali kolejnych ciosów. Nic człowiekowi nie da tyle mądrości, ile zranienie! Nic! Im ktoś bardziej zraniony, tym bardziej wrażliwy. Im bardziej wrażliwy, tym bardziej delikatny, subtelny i również otwarty na mądrość! Im bardziej zdołowany, tym głębsze ma myśli.

Cytaty pochodzą z książki: Augustyn Pelanowski OSPPE, Wolni od niemocy, „POMOC” Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, Częstochowa 2005.







Dziękujemy za przesłanie błędu