Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/09/2017 - 09:30

Cóż to było za wesele. Mieszkańcy Gródka nad Dunajcem świetnie się bawili [ZDJĘCIA]

W Gródku nad Dunajcem po raz pierwszy zorganizowano akcję narodowego czytania. Wszyscy przybyli goście wzięli udział w "Weselu", którego autorem jest Stanisław Wyspiański.

Mieszkańcy Gródka nad Dunajcem włączyli się w akcję narodowego czytania, której pomysłodawcą jest kancelaria prezydenta. W środę (13 września) o godz. 10.30 tłumnie zgromadzili się w świetlicy szkolnej.

Zobacz także: Zasłuchali się sądeczanie w Narodowe Czytanie dramatu Stanisława Wyspiańskiego [ZDJĘCIA]

Fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w otoczeniu jesiennej dekoracji, czytali przedstawiciele urzędu gminy, dyrektor, nauczyciele i uczniowie, a także przedstawiciele spółki "Dunajec", gminnego ośrodka kultury oraz biblioteki. Akcja ma ona na celu zachęcić do poznawania i czytania polskiej literatury.

Stanisława Wyspiańskiego do napisania „Wesela” zainspirował ożenek jego przyjaciela Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną – prostą chłopką. Uroczystość weselna odbyła się w listopadzie 1900 r. w Bronowicach. Była to huczna impreza trwająca trzy dni.

Uczestniczyli w niej wszyscy mieszkańcy wsi i goście z miasta. Dzieło powstało na podstawie zaobserwowanych przez Wyspiańskiego i jego żonę sytuacji, podsłuchanych rozmów pomiędzy tak bardzo różniącymi się między sobą biesiadnikami.

Któż z nas nie zna sentencji zawartych w „Weselu”, które są aktualne po dzień dzisiejszy: „Cóż tam, panie, w polityce”, „Trza być w butach na weselu”, „Topi się, kto bierze żonę”, „Chłop potęgą jest i basta” czy „Miałeś, chamie, złoty róg, / miałeś, chamie, czapkę z piór…. ostał ci się ino sznur”.

RG [email protected] Fot. UG Gródek nad Dunajcem

Cóż to było za wesele. Mieszkańcy Gródka nad Dunajcem świetnie bawili się




Mieszkańcy Gródka nad Dunajcem po raz pierwszy włączyli się w akcję narodowego czytania. Wszyscy przybyli goście wzięli udział w "Weselu", którego autorem jest Stanisław Wyspiański.






Dziękujemy za przesłanie błędu