Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
06/09/2016 - 13:40

14. kościołów w Almanachu Sądeckim. Cacko wydawnicze

Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski redakcja "Almanachu Sądeckiego", zasłużonego periodyku wydawanego od ćwierćwiecza przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Nowym Sączu uczciła specjalnym numerem, po raz pierwszy w kolorze.

Łączony numer 94/95 "Almanachu" zawiera artykuły o najstarszych świątyniach Nowego i Starego Sącza, ich historii i wyposażeniu, także wybitnych kapłanach przy nich pracujących.     

Autorami poszczególnych tekstów są członkowie Civitas Christiana i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Najbardziej napracował się "naczelny" Almanachu, red. Leszek Migrała, pozostali autorzy to: Anna Florek, Maria Marcinowska, Izabela Skrzypiec-Dagnan, Marek Wcześny, Robert Ślusarek, Justyna Stasiek- Harabin i Edyta Ross-Pazyk.

Każdy artykuł ma charakter monograficzny (przypisy, teksty ilustrują fotografie opisywanych kościołów, w większości autorstwa Piotra Droździka.

Listę najważniejszych czternastu świątyń sądeckich otwiera naturalnie Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu, a potem w kolejności idą (tytuły artykułów): "Kościół Świętej Trójcy i klasztor Klarysek w Starym Sączu", "Zespół pofranciszkański w Nowym Sączu", "Kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu", "Kościół Świętego Ducha w Nowym Sączu", "Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu", "Kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu", Kościół św. Rocha w Nowym Sączu", "Kościół św. Heleny w Nowym Sączu", "Kaplica św. Rocha i św. Sebastiana w Starym Sączu", "Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Nowym Sączu", "Kaplica Świętego Krzyża w Starym Sączu", "Biały klasztor w Nowym Sączu i Kościół św. Wawrzyńca w Nowym Sączu - Biegonicach".

Słowo wstępne napisał ks. dr Jerzy Jurkiewicz, a wstępem opatrzyła publikację Beata Wierzbicka.

 "Wedle znanego powiedzenia Ojczyzna to ziemia i groby. Ale chyba, a nawet jeszcze bardziej, Ojczyzna to ziemia i kościoły" - napisał prepozyt Bazyliki św. Małgorzaty, asystent kościelny Oddziału Civitas Christiana w Nowym Sączu.

"Chrześcijaństwo utrwalało się wraz z powstawaniem sieci parafialnej. Wiele z parafii powstało na Sądecczyźnie w XIII w. - w tym samym czasie, kiedy nastąpiła lokacja Starego i Nowego Sącza. Pamiętać jednak należy o tym, ze metryka najstarszej sądeckiej parafii - podegrodzkiej - jest starsza - sięga początkami roku 104, co pozwala stwierdzić, że organizacja kościelna na Sądecczyźnie posiada tysiącletnią historię" - opowiada Beata Wierzbicka.  

Rzecz została bardzo starannie wydana, publikacja liczy 210 stron, dobry papier (kartki zszyte), a jedyny feler to... lilipuci nakład. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, wydrukowano raptem 200 egzemplarzy tego dzieła i właściwie jest już ono niedostępne. A to, po prostu każdy szanujący się Sądeczanin musi mieć na półce w domu.  

Owszem, ze strony Urzędu Miasta Nowego Sącza można pobrać pdf publikacji, lecz elektroniczna wersja nigdy nie zastąpi papierowej, szczególnie przy tego rodzaju wydawnictwie.

Być może wydawca zdecyduje się na dodruk, tym bardziej, że książka wyszła przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a skoro raz pomogli, to czemu nie mogliby drugi raz...
  
(HSZ), fot. własne      

 
 

Almanach Sądecki nr 94/95










Dziękujemy za przesłanie błędu