Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
12/04/2018 - 10:55

10 kwietnia... Koniuszowa pamiętała

10 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej im. generała Franciszka Gągora w Koniuszowej odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą zbrodni katyńskiej oraz 8. rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W tym roku wpisały się one w gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rocznica 10 kwietnia w KoniuszowejObchody rozpoczęły się uroczystą akademią, przygotowaną przez uczniów szkoły pod kierunkiem Agaty Ligęzy-Chyc i Iwony Gajkowskiej-Dziedzic, której wymownym przesłaniem było to, że w Koniuszowej pamiętają o Katyniu, pamiętają o Smoleńsku, a przede wszystkim o patronie szkoły - śp. generale Franciszku Gągorze. Oddając mu hołd delegacje uczniów, nauczycieli, samorządowców oraz przedsiębiorców, złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą poległego w katastrofie smoleńskiej rodaka z Koniuszowej.

Część drugą uroczystości stanowiła prelekcja prokuratora Waldemara Szwieca – naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie, która przybliżyła zebranym strukturę, cel oraz zakres działania instytutu, ze szczególnym uwzględnieniem jego działań w zakresie uczczenia 100-lecia niepodległości Polski. W tej części głos zabrał również  Leszek Skowron - wójt Gminy Korzenna, który zapoznał zebranych z ofertą imprez artystycznych przygotowanych dla mieszkańców z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Rocznica 10 kwietnia w Koniuszowej

Część trzecia – to panel dyskusyjny osnuty wokół tematu: „Czy warto w dzisiejszych czasach być patriotą?”, poprowadzony przez Kacpra Szewczyka reprezentującego Sekcję Młodzieżową Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dyskusję otworzył  Jarosław Gliński – dyrektor szkoły w Koniuszowej, który przedstawił istotne różnice związane z patriotyzmem wczoraj i dziś.

- Moim zdaniem – powiedział -  jeszcze kilkadziesiąt lat temu łatwo było być patriotą. Zabory, powstania, wojny, okupacje, to czas, w którym bez problemu można było się wykazać swoją miłością do ojczyzny. Do rozlewu krwi za kraj dochodziło bardzo często. Spora część naszego społeczeństwa poniosła w tym czasie największą możliwą ofiarę, oddała swoje życie…. Przedstawiając działania, które w czasach pokoju świadczyć mogą o patriotyzmie lokalnym i narodowym, odpowiadając na pytanie: Jaką postawą powinien cechować się  obywatel, uczeń, aby ojczyzna mogła być z niego dumna?

Rocznica 10 kwietnia w Koniuszowej

Podkreślił, że -  kiedyś, bez zastanowienia stawał on do jej obrony i w ten sposób pokazywał swój patriotyzm - dziś wystarczy przestrzegać prawa, z godnością obchodzić święta narodowe, dbać o zachowanie tradycji i kultury. Nawet udział w lokalnych inicjatywach czy też uczestnictwo w wyborach, świadczy o szacunku do ojczyzny i dbałości o jej interesy. (…) Dzisiejszy patriota to człowiek prawy, honorowy, postępujący zgodnie ze swoim sumieniem, a jednocześnie dbający o dobre imię ojczyzny, szanujący jej symbole i aktywnie uczestniczący w jej życiu.

Po wstępie Jarosława Glińskiego, głos zabrał Kacper Szewczyk, który opowiadając o swojej działalności w Sekcji Młodzieżowej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zaświadczył, że można i trzeba w dzisiejszych czasach dbać o dobro ojczyzny. Jego wystąpienie spotkało się z dużym uznaniem, zarówno wśród zaproszonych gości, jak i młodzieży.

Rocznica 10 kwietnia w Koniuszowej

Uroczystości zakończyły się wspólnym pamiątkowym zdjęciem na tle pięknej, przygotowanej przez Annę Kite, dekoracji, której głównym elementem był krzyż katyński z datami 1940 / 2010. Goście obejrzeli też, umieszczoną na górnym holu szkoły, wystawę okolicznościową: Żołnierze Wyklęci – Józef Kuraś „Ogień”, a także wpisali się do Księgi Pamiątkowej Szkoły Podstawowej im. Generała Franciszka Gągora w Koniuszowej.

Rocznica 10 kwietnia w Koniuszowej

W uroczystościach wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice, a także zaproszeni goście, m.in.: Leszek Skowron - wójt Gminy Korzenna, Waldemar Szwiec – naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie, Wiesław Kracoń – przewodniczący Rady Gminy Korzenna, radni Gminy Korzenna na czele z Jackiem Fornaglem -  radnym z Koniuszowej, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Korzenna wraz z Jarosławem Glińskim - dyrektorem Szkoły Podstawowej w Koniuszowej, Stanisław Przychocki – prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Korzennej, przedsiębiorcy z terenu Gminy Korzenna, sołtysi sołectw z Gminy Korzenna wraz z Piotrem Gniadeckim - prezesem Stowarzyszenia Sołtysów w Powiecie Nowosądeckim, Krystyna Kankowska - wiceprezes Stowarzyszenia „Belfer”, Joanna Kożuch - przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Koniuszowej oraz Kacper Szewczyk – przedstawiciel Sekcji Młodzieżowej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. (J.G., AL.-C)







Dziękujemy za przesłanie błędu