Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/08/2017 - 07:15

Krynica–Zdrój. Dzień Ratownika Górskiego przyciągnął tłumy

Pokazy wysokościowe i pozorowane akcje ratownicze, w tym z udziałem psów ratowniczych i quadów, konkurs wiedzy górskiej- to wszystko można było obejrzeć podczas Dnia Ratownika Górskiego w Krynicy-Zdroju. Wydarzeniu towarzyszyły wystawa sprzętu GOPR, wycieczka na Jaworzynę Krynicką z ratownikiem, a także koncerty zespołów „Propaganda Dei” i „Małżeństwo z rozsądku”.

To tylko niektóre atrakcje towarzyszące obchodom 65. lecia powstania GOPR, które odbyły się w ostatni,  słoneczno – deszczowy weekend (5 – 6 sierpnia) na krynickim Deptaku.  Z okazji jubileuszu ratownikom  przekazano w użytkowanie 8 nowych samochodów  Mercedez Benz.

Podczas zorganizowanej w Krynicy – Zdroju  dwudniowej imprezy nie zabrakło zabaw i konkursów dla najmłodszych. Do dyspozycji dzieci, w ramach „górskiego placu zabaw”,  organizatorzy przygotowali ściankę wspinaczkową i konkurencje  sprawnościowe.  Ratownicy też  uczyli, jak prawidłowo przygotować się do wędrówek po górach,  umiejętności  nawigacji  i zasad udzielania  pierwszej pomocy.

Obchodom 65. lecia GOPR towarzyszył  Jarmark Regionalny, na którym znaleźć można było  rękodzieło artystyczne i smakołyki kuchni regionalnej. Organizatorem  była Fundacja GOPR.

Pomysł utworzenia  organizacji niosącej pomoc poszkodowanym w górach narodził się  wraz z rozwojem taternictwa i sięga początków XX wieku. Prace nad jej powstaniem przyspieszyła śmierć  kompozytora Mieczysława Karłowicza, który zginął  zasypany lawiną śnieżną  8 lutego 1909 roku pod Małym Kościelcem. Pierwszym prezesem TOPR został Kazimierz Dłuski, naczelnikiem Mariusz Zaruski, a siedzibą Dworzec Tatrzański.

Po II Wojnie Światowej organizację włączono w struktury Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, powołanego do życia w Zakopanem w 1952 roku.  Siedem lat później,  po raz pierwszy w akcji ratownicy użyli śmigłowca. W 1991 roku TOPR usamodzielnił się i  wyszedł ze struktur GOPR. u. Obecnie w skład organizacji wchodzą grupy : krynicka,  bieszczadzka, karkonoska, podhalańska, jurajska, beskidzka, wałbrzysko – kłodzka.  Ażeby zostać ratownikiem trzeba przejść intensywne szkolenie, testy i egzaminy kwalifikacyjne, sprawdzające umiejętności teoretyczne (wiedza medyczna, topografia terenu) oraz mieć  bardzo dobrą kondycję fizyczną i  doskonale jeździć na nartach.

(MaK) fot. aut. 

GOPR na krynickim Deptaku [ZDJĘCIA]




Dniom ratownika przyglądało się wielu turystów oraz mieszkańców, którzy mogli poznać zasady bezpiecznego przebywania i poruszania się w górach. Na najmłodszych uczestników czekały takie atrakcje jak ścianka wspinaczkowa czy pokaz sprzętu ratowniczego.






Dziękujemy za przesłanie błędu