Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
25/07/2016 - 22:45

Młodzi Francuzi dali świadectwo wiary w Królowej Górnej [Zdjęcia]

Zakończyła swój pobyt w Parafii Królowa Górna grupa młodych pielgrzymów ŚDM z diecezji Dijon we Francji. Pobyt był okazją aby spojrzeć na siebie, swoją wiarę z perspektywy wiary młodych Francuzów.

W ciągu ostatnich 25 lat w Królowej Górnej, jak w innych polskich miejscowościach, nastąpiły wielkie zmiany cywilizacyjne. Wcześniej, przez kilkadziesiąt lat większość mieszkańców była chłoporobotnikami . Po transformacji produkcji rolnej zaniechano, nowo powstałe zakłady pracy wymogły większą mobilność. Stąd trzeba się było przekwalifikować, często udać  za pracą do innych rejonów Polski a nawet krajów. Dla młodych otwarły się perspektywy rozwoju na wyższych uczelniach co wcześniej było obce.

Młodzi Francuzi którzy gościli w Królowej to głównie studenci uniwersytetów, przyszli lekarze, biolodzy, chemicy i… przyszły ksiądz. Właśnie przyszły ksiądz zaskoczył, gdy po otwarciu starej cerkiewki w Królowej bez problemów zaznajomił swoich współbraci z wszystkimi postaciami świętych z ikonostasu.

Rzetelne podejście Francuzów do piątkowego postu, modlitwy poranne, przy posiłku były mocnym świadectwem i rozbiciem powszechnego stereotypu o upadku Zachodu.
Dla wielu młodych Polaków planujących lub studiujących w ośrodkach wielkomiejskich był to lekcja, aby nie odcinać się od korzeni i  kontynuować w nowym miejscu codzienne życie z Jezusem.

W sobotni poranek młodzież obu nacji miała za zadanie wykonać pracę na rzecz Parafii . Ufundowano tablicę granitową upamiętniającą spotkanie młodych przyjaciół z Diecezji Dijon i Królowej Górnej. Młodzi z Królowej zorganizowali sadzonki młodych dębów, które wspólnie z Francuzami zasadzili. Nazwano je "Dęby Mamre". Ta nazwa najlepiej ilustruje to wyjątkowe spotkanie młodych.

Mamre, to  według Biblii miejsce (miejscowość) pobytu Abrahama oraz Izaaka, koło Hebronu. Mamre to miejsce zawarcia przymierza między Bogiem Jahwe i Abrahamem. Za jego czasów w Mamre rósł gaj wielkich drzew – dębów, gdzie patriarcha ten zbudował ołtarz dla Jahwe. Przed zagładą Sodomy i Gomory pod jednym z takich drzew Abraham ugościł aniołów oraz usłyszał obietnicę Jahwe, że Sara urodzi mu syna (Rdz 13:18; 18:1-19; 35:27; 49:29-33; 50:13).

Działanie młodzieży ma podobną symbolikę. Mieszkańcy Królowej ugościli pielgrzymów z Francji jak mogli najlepiej, a dęby zostały zasadzone między starą cerkiewką a nowym kościołem. Stanowią łącznik i potwierdzenie, że warto trzymać się tradycji, odpowiadając jednocześnie na wezwania zmieniającego się świata a wszystko opierać na Bogu. Wzrastające dęby stają się obietnicą wzrostu prawdziwej żywej relacji z Bogiem (nowego życia), która ochroni nas przed samozagładą (jak Sodoma i Gomora), którą obserwujemy w Europie.

Ksiądz Jan, z psem „Korkiem”,  jak na dobrego gospodarza przystało,  ugościł pracujących na plebani. Wspaniały bigos przygotowany przez mamy goszczące pielgrzymów był za dużym wyzwaniem na śniadanie, za to na niedzielnym grillu Francuzi spałaszowali go w całości.

Podczas niedzielnej sumy ks. Jan Radzik zaznajomił młodych z Dijon z postacią syna ziemi sądeckiej, kandydatem na ołtarze – jezuitą, ojcem Józefem Andraszem. Zachęcił do jednej z inicjatyw ŚDM , ofiarowania Ojcu Świętemu "Margaretki"  (modlitwy za niego) przez  wstawiennictwo ojca Andrasza.
Jego prywatny kult rozwija się w Parafii Królowa Górna.
**

Ojciec Andrasz był spowiednikiem św. Faustyny , według jego koncepcji powstał obraz Jezu Ufam Tobie z Łagiewnik, który ilustruje wizję św. Faustyny i jest najbardziej znanym, naszym-polskim , obrazem na świecie.

Ojciec Andrasz był tłumaczem i propagatorem francuskiej literatury mistycznej i ascetycznej („Pamiętnik Duchowy,, św. Marii Małgorzaty Alaquoque , ,,Modlitwa mistyczna” Maumigniego i wiele innych). Był też krajowym dyrektorem powstałego we Francji Apostolstwa Modlitwy. Parafialny komitet ŚDM wraz z rodzicami wręczył młodym z Francji upominki.

Pan Paweł służył językiem francuskim przez wszystkie te dni . Znakiem czasów jest też to, że nasi o wiele lepiej od ​Francuzów radzą sobie z komunikacją w języku angielskim.
Niedzielnym wieczorem na scenie młodzież wspólnie tańczyła w rytmach obu krajów. Francuzi zachwycali się potrawami przygotowanymi przez mamy z Królowej. O ognisko jak i wcześniejszą oprawę mszy zadbali miejscowi harcerze ze swoją przełożoną  p. Marzeną.

Poniedziałkowa Msza św.  i grill w ,,Niepokalanej”,  zakończyły etap Tygodnia Misyjnego w Parafii Królowa Górna.
Komitet organizacyjny Tygodnia Misyjnego ŚDM w Królowej Górnej dziękuje wszystkim których nie sposób tutaj wymienić za zaangażowanie na rzecz młodych.
Najbliższy czas pokaże czy powstała wspólnota w Królowej wokół ŚDM przetrwa i wniesie dobro w życie Parafii co było celem organizatorów.

Zdjęcia z pobytu w Królowej można obejrzeć TUTAJ i TUTAJ
 

Komitet ŚDM w Królowej Górnej







Dziękujemy za przesłanie błędu