Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma

Fundacja Sądecka oraz Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” 22 lutego w MCK „Sokół” w Nowym Sączu, zorganizowało seminarium „Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma”. O Nowym Sączu i Sądecczyźnie, postrzeganych nie tylko lokalnie, rozmawiali: Leszek Mazan, dziennikarz, publicysta, szwejkolog, autor licznych książek; prof. Zbigniew Ślipek, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu; Kazimierz Pazgan, właściciel firmy Konspol Holding oraz gospodarz, Antoni Malczak, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Sala R. Sichrawy w sądeckim „Sokole” wypełniła się po brzegi. Na ten szczególny wieczór zjechali rodowici sądeczanie z całego kraju a nawet i świata. Prelegenci zastanawiali się czym jest dla Sądeczan miejsce, w którym żyją, mieszkają i pracują oraz jak nasz region widzą inni.

Leszek Mazan podkreślał jak ważne są dla niego sądeckie korzenie. – Urodziłem się w Nowym Sączu i jestem rodowitym Sądeczaninem. Jeśli ktoś wiąże mnie z Krakowem, to dlatego, że tam mieszkam. Bez Sącza nie byłbym sobą. Idąc ulica Matejki, zawsze widzę przedszkole sióstr felicjanek. Bardzo miło wspominam dzieciństwo i młodość i do dzisiaj pamiętam pierwszy wierszyk o Sączu, jaki się nauczyłem. Znany dziennikarz zacytował z pamięci wierszyk: „Może wspaniałe są inne kraje, są piękne miasta, jest ziemia żyzna, lecz mnie się przecież zawsze wydaje, że najpiękniejsza jest Sądecczyzna”.?
Prezes firmy Konspol, Kazimierz Pazgan stwierdził, że Sądecczyzna jest najpiękniejszym miejscem na ziemi i nie wyobraża sobie życia poza nią. Przyznał, że mieszkają tutaj ludzie kreatywni, przedsiębiorczy, którzy ciężką pracą dochodzą do sukcesu.
O Nowy Sączu należy mówić tylko dobrze i gdzie tylko można – trzeba chwałę miasta głosić, boś się tu urodził, bo tu jest twój ród. I to jest obowiązek. – mówił profesor Zbigniew Ślipek. Wspomniał też o swoim wielkim szczęściu, że dane mu było powrócić po latach na Ziemię Sądecką aby uczyć młodych sądeczan.

Moderujący dyskusję Antoni Malczak,przeszedł następnie do obecnej aktywności gospodarczej sądeczan. Wielu z nich uruchomiło właśnie firmy, które się prężnie rozwijają. Prezes Pazgan nawiązał, jak ujął, do „niezwykłych dóbr delikatesowych”, czyli śliwowicy łąckiej.
Mówcy zachwycali się ponadto lokalną kulturą, jej różnorodnością i bogactwem. Antoni Malczak stwierdził, że pod tym względem jesteśmy ewenementem nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Jesteśmy bowiem regionem o wyjątkowej różnorodności, tradycyjnej kultury ludowej.
Na zakończenie debaty o zabranie głosu został poproszony przysłuchujący się dyskusji dr Krzysztof Pawłowski, twórca i rektor Wyższej Szkoły Biznesu – National Luis University w Nowym Sączu
- Pamiętam swoje studenckie czasy – mówił. – Chodziłem wówczas na rajdy. Spotykało się na nich różnych ludzi. Pytało się koleżanki, kolegów: „Skąd jesteś”. Wszyscy, poza sądeczanami mówili z krakowskiego. Sądeczanie mówili z dumą – z Nowego Sącza. Bo mieli powód do dumy.


Kontakt:
Fundacja Sądecka
Niskowa 161, 33-395 Chełmiec
biuro:
ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz
tel. (18) 475 16 20
e-mail: [email protected]