Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 grudnia. Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
przewiń w dół
Nagroda literacka im. ks. prof. Bolesława Kumora

Fundacja Sądecka każdego roku przeprowadza Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora na „Książkę o Sądecczyźnie” i „Sądeckiego Autora”.Konkurs ma na celu popularyzację książek o Sądecczyźnie i uhonorowanie sądeckich ludzi pióra.

W 2015 roku, w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” zgłoszono 15 tytułów, które ukazały się w 2014 roku, zaś do tytułu najlepszego „Sądeckiego autora” nominowano 10 znaczących nazwisk. Zgłoszenia napływają z różnych instytucji kulturalnych – Gminnych i Miejskich Ośrodków Kultury, Centrów Kultury, Muzeum, Bibliotek, a także osób prywatnych.

Nagroda ma wyróżnić i wypromować najważniejsze dzieła, które podejmują tematy związane z Sądecczyzną i Sądeczanami oraz autorów wywodzących się z tego regionu. Regulamin nagrody nie przewiduje ograniczeń pod względem gatunków literackich. Wśród zgłoszonych w poprzednich edycjach publikacji są roczniki, pamiętniki, albumy z fotografiami, utwory literackie, poezja, słowniki, a także komiks.

Nagroda jest cykliczna, przyznawana raz w roku przez Kapituła Konkursu na czele z przewodniczącą - Mariolą Berdychowską oraz czytelników portalu sądeczanin.info, oddający swoje głosy na ich zdaniem, najlepszą książkę o Sądecczyźnie i sądeckiego autora. Nagrody wręczane są co roku podczas uroczystej gali.

Dotychczasowi laureaci konkursu

W roku 2013 w kategorii „Sądecki Autor” zwyciężyła Wanda Łomnicka – Dulak poetka z Piwnicznej – Zdroju oraz w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” trzytomowe dzieło prof. Feliksa Kiryka „Dzieje Nowego Sącza”.

W roku 2014 najlepszym „Sądeckim Autorem” został Antoni Kroh, pisarz i historyk kultury, a najlepszą książką „Za Klauzurą. Starosądecki Klasztor Klarysek od założenia do współczesności” Danuty Sułkowskiej.

W roku 2015 w kategorii "Sądecki Autor" zwyciężył prof. Wojciech Kudyba z Nowego Sącza - poeta, krytyk i historyk literatury, a w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" „Słownik gwary Lachów Sądeckich” autorstwa dra Zenona Piotra Szewczyka z Podegrodzia.

Pobierz:
Regulamin
Formularz zgłoszeniowy

Kontakt:
Fundacja Sądecka
biuro:
ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz
tel. (18) 475 16 20
fax (18) 475 16 50
e-mail: [email protected]

Koordynator:
Przemysław Bawołek
[email protected]
tel. (18) 475 16 30