Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
28/11/2018 - 19:50

Mamy ponad 20 tys. podpisów pod apelem o powrót Strzelców Podhalańskich!

Ponad 20 tysięcy podpisów zebraliśmy już pod apelem poparcia dla inicjatywy powrotu na Sądecczyznę 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Pierwsi mieszkańcy Nowego Sącza i regionu chętnie wspierają tę szczytną ideę. "Terytorialsi", którzy mają stacjonować w Nowym Sączu, wcale nie wykluczają powrotu wojska i tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Apel poparcia dla powrotu na Sądecczyznę 1 Pułku Strzelców Podhalańskich inicjatywy zrodził się w w Społeczno-Kulturalnym Towarzystwie „Sądeczanin”. Uroczyste podpisanie apelu odbyło się 28 stycznia w murach Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach, który kształci młodzież do służby wojskowej. Do apelu poparcia tej wyjątkowej inicjatywy dołączyło już wiele gmin i powiatów; apel poparli też radni sejmiku wojewódzkiego. 

- Jest to bardzo ważny element kampanii przywrócenia jednostki wojskowej na Sądecczyznę - mówił Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza i koordynator projektu. - Zachęcam mieszkańców nie tylko Nowego Sącza, Sądecczyzny, ale także wszystkich tych, którym leży na sercu rozwój naszego regionu, aby składali pod apelem podpisy.

Quiz: co wiesz o historii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich?

Listy poparcia apelu trafiły do lokalnych liderów, do firm i instytucji. Niedawno, bo 18 i 25 listopada akcja była organizowana m.in. w następujących parafiach:

  • parafia w Przydonicy
  • parafia pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu
  • parafia w Szczawie
  • parafia w Głębokiem-Strzudze
  • parafia w Przysietnicy
  • parafia w Podolu-Górowej
  • parafia w Obidzy
  • parafia w Łącku
  • parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu
  • parafia w Niskowej
  • parafia pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu
  • parafia w Wielogłowach
  • parafia w Siennej
  • parafia w Zbyszycach
  • parafia w Piątkowej

W akcję włączyli się również wolontariusze wielu szkół subregionu Sądeckiego.

APEL poparcia dla inicjatywy ponownej lokalizacji jednostki wojskowej w Nowym Sączu odwołującej się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich

 Dnia 14 listopada 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa przewiduje zwiększenie wydatków na obronność oraz wzrost liczebności sił zbrojnych do przeszło 200 tysięcy.

W okresie międzywojennym w Nowym Sączu stacjonował 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. Powstał na przełomie listopada i grudnia 1918 roku, wsławił się w walkach w latach 1918-1920 na Spiszu i Orawie, Śląsku Cieszyńskim, Małopolsce oraz wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 roku w ramach II Brygady Górskiej Pułk walczył w obronie Nowego Sącza.

Odwołując się do tradycji stacjonującej w okresie międzywojennym jednostki stwierdzamy, że przywrócenie jej do Nowego Sącza leży w interesie obronności kraju, jak i sądeckiego regionu, gdzie głęboko zakorzenione są tradycje patriotyczne, jak i walk o niepodległość naszej Ojczyzny.

To ta Ziemia Sądecka zrodziła oddanych sprawie Ojczyzny bohaterów. Piękne karty historii zapisały takie postaci jak gen. Józef Giza - generał brygady Wojska Polskiego, Józef Bieniek - żołnierz Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, gen. Michał Gałązka - pułkownik artylerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i Polskich Sił Zbrojnych, gen. Franciszek Gągor - generał Wojska Polskiego, Kazimierz Pieracki - żołnierz Legionów Polskich, Roman Stramka - słynny kurier górski z czasów II Wojny Światowej, Julian Zubek ps. „Tatar” - major 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, gen. Józef Kustroń – generał Brygady Wojska Polskiego i wiele innych.

Budującym argumentem jest również fakt, że wojskowe tradycje patriotyczne ukształtowały właściwe wzorce w młodym pokoleniu. Dobitnym przejawem są szkoły i organizacje kształcące młodych Sądeczan w duchu przywiązania i szacunku do munduru.

Jesteśmy toteż przekonani, iż gwarantem obronności jest oddanie i poświęcenie w imię fundamentalnych wartości jakie zostały zaszczepione na Sądecczyźnie. Powierzenie tym samym misji obronności przygranicznej Ziemi Sądeckiej na czele z królewskim miastem Nowy Sącz byłoby przedsięwzięciem słusznym i dumą dla jej mieszkańców.

W 100-lecie Odzyskania Niepodległości Zawsze Wierni Sądeczanie

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu