Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 grudnia. Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
13/09/2017 - 16:30

ZUS bardziej troszczy się o przedsiębiorców niż resort pracy?

Preferencyjne składki na ZUS przez 3 lata tylko dla tych, którzy od stycznia założą własny biznes- takie zmiany chce wprowadzić ministerstwo pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstawia się za przedsiębiorcami i proponuje wydłużenie ulg w płaceniu składek także dla tych, którzy już dziś korzystają z tak zwanego małego ZUS-u. Dlaczego Zakład jest bardziej hojny w obietnicach niż minister Rafalska?

Choć w projekcie nowelizacji ustawy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej proponuje tak zwany mały ZUS tylko firmom, które wystartują po wejściu w życie przepisów, ZUS nie widzi przeszkód, aby objąć ulgą również tych, którzy już dziś korzystają z obniżonych składek - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też Małe przychody, mały ZUS. Chcą zdjąć pętlę małym przedsiębiorcom

Dlaczego szefowa resortu Elżbieta Rafalska nie była skłonna ulżyć doli wszystkim początkującym przedsiębiorcom? Opóźnienie tłumaczyła... problemami ZUS.

Minister mówiła o tym podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

- Musimy pamiętać, że wszystkie zmiany dotyczące wysokości składek zusowskich wymagają od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przygotowania swojego systemu informatycznego. Gdybyśmy chcieli zabronować mechanizm obejmujący osoby, które rozpoczęły już działalność, to proponowany termin wejścia w życie naszego rozwiązania przesunąłby się na 1 stycznie 2019 roku – zaznaczyła minister Rafalska. – Nie przeskoczymy tej bariery - przytacza wypowiedź minister Gazeta Prawna.

Jakie to może mieć konsekwencje? Przedsiębiorcy wstrzymają się z założeniem firmy do czasu zakończenia prac nad ustawa ustawą i wejścia przepisu w życie. Minister Rafalska przyznała, że projekt jest w tej chwili konsultowany i być może po tym etapie wprowadzone zostaną pewnej zmiany.

Czytaj też Miało być: małe firmy, mały ZUS. Będę obiecanki cacanki?

 Tymczasem prezes ZUS Gertruda Uścińska zapewniła, że system informatyczny Zakładu  nie stanowi tu problemu, a ZUS gotowy jest objąć ulgą wszystkich kwalifikujących przedsiębiorców.

- Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważnie możliwości objęcia wskazanym okresem osób prowadzących pozarolniczą działalność, które w dniu wejścia zmian przepisów korzystają już możliwości opłacenia składek preferencyjnych na zasadach dotychczasowych –oświadczyła prezes Uścińska cytowana przez  „Gazetę Prawną?

Przypomnijmy, że minister Elżbieta Rafalska chce, aby przedsiębiorcy, którzy zaczną działalność po 1 stycznia 2018 mogli płacić przez dwa kolejne lata niższy ZUS na obecnych warunkach, a w trzecim roku działalności składkę od 60 proc minimalnego wynagrodzenia.

Obecnie przez pierwsze dwa lata działalności przedsiębiorcy mogą opłacać niższy ZUS. Zamiast ponad 1100 zł, płacą około 500 zł - 200 zł na ubezpieczenia społeczne i niemal 300 zł na ubezpieczenie zdrowotne. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej proponuje kolejną zmianę w trzecim roku ZUS, wówczas nadal byłby obniżony i wynosiłby w sumie około 800 zł.

Przez ostatnie pół roku trwały prace koncepcyjne w Ministerstwie Rodziny. Projekt wstępny zaproponowano na początku kwietnia, a oddano go do konsultacji między resortowych w ubiegłym tygodniu. (ami) fot.A.M

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu