Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 15 listopada. Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda
02/02/2018 - 06:55

Zrujnowana sądecka kamienica odmienia się na oczach mieszkańców[ZDJĘCIA]

We wrześniu br. popadająca kiedyś w ruinę kamienica przy ul. Piotra Skargi 12 w Nowym Sączu zatętni życiem. Do wyremontowanego budynku zostanie przeniesiona szkoła podstawowa prowadzona przez Jezuickie Centrum Edukacji (JCE). Do wykończenia obiektu „na błysk” pozostaje kilka miesięcy.

Pożydowska kamienica przy ul. Piotra Skargi, która jeszcze kilka lat temu była własnością miasta, straszyła swoim wyglądem. Z elewacji odpadał tynk, a ozdobne zdewastowane balkony podpierały, dla bezpieczeństwa drewniane rusztowania.

W ubiegłym roku w budynku zaczęli kręcić się robotnicy, a nad kamienicą przez wiele tygodni przemieszczało się ramię potężnego dźwigu.

Zobacz także: Jezuici szykują się do remontu kamienicy przy ul. Skargi

Ojcowie Jezuici długo zabiegali, żeby niszczejąca kamienica stała się ich własnością. Jest ona bowiem usytuowana przy budynkach, w których Jezuici prowadzą działalność edukacyjną. Działają w nich niepubliczne szkoły:  „podstawówka”, wygasające gimnazjum oraz liceum. Wszystko pod szyldem Jezuickie Centrum Edukacji w Nowym Sączu.

Jezuici otrzymali w 2012 roku od miasta zrujnowaną kamienicę, w zamian za przekazanie gminie terenów inwestycyjnych (na Zabełczu).

Przyspieszenie remontu wymusiła na Jezuitach zbliżająca się reforma szkolnictwa. Zanim można było jednak ruszyć na ratunek kamienicy trzeba było uzyskać wszelkie uzgodnienia i pozwolenia konserwatorskie.

- Trzeba pamiętać, że kiedyś w tej kamienicy znajdowały się mieszkania, zarówno w głównym budynku, jak i oficynie - przypomina o. ks. Radosław Robak, dyrektor JCE w Nowym Sączu. – Kiedy przejęliśmy ten budynek był już niezamieszkały. Kamienica znajdowała się w stanie śmierci technicznej. Jej remont prowadzimy od ubiegłego roku. Chcemy, by wszystko było gotowie 1 września br. Obowiązują nas określone wymogi konserwatorskie. Obrys budynku pozostał taki sam. Także fasada kamienicy w żaden sposób nie może być zmieniona. Podobnie, jak wysokość budynku. Nie możemy też zadaszyć podwórka.

Wnętrze wyremontowanej kamienicy zostanie dostosowane do potrzeb szkolnych. Jezuici planują tam rozszerzyć działalność edukacyjną. Do budynku ma być przeniesiona szkoła podstawowa prowadzona przez JCE.

Zobacz także: Co robi żuraw przy Piotra Skargi? Buduje oświatę [ZDJĘCIA]

Obecnie w ramach „podstawówki” działa klasa pierwsza i dwie klasy siódme. Oprócz tego JCE prowadzi gimnazjum (dwie klasy drugie i dwie klasy trzecie) oraz liceum (9 oddziałów). Jezuickie Centrum Edukacji prowadzi też przedszkole mieszczące się na ul. Karłowicza, a także bursę męską mieszczącą się przy ul. Św. Ducha.

- W wyremontowanej kamienicy, wzniesionej w 1872 roku będzie funkcjonowała szkoła podstawowa (klasy od 1 do 6) – dodaje ks. Robak. – Oprócz sal lekcyjnych będzie też miejsce na nowoczesne pracownie: chemiczną i fizyczną. Myślę, że żadna szkoła w mieście nie będzie takich miała. Będą również sale językowe i stołówka z zapleczem do wydawania posiłków.

Dzięki temu, że remontowana kamienica bezpośrednio przylega do budynku JCE, można się przebić przez ściany i połączyć obiekty w jedną całość.

Kamienica powoli zaczyna nabierać wyglądu. Stare, zniszczone balkony stanowiące jeden z elementów przepięknej fasady zostały wymienione na nowe. Budynek został już częściowo przykryty nowym dachem. Ekipy remontowe pracują we wnętrzu.

Taki gigantyczny remont mógł się rozpocząć dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego. O środki starało się Towarzystwo Jezusowe Dom Zakonny.

- Projekt nosi nazwę „Wsparcie rozwoju dzieci i młodzieży z obszaru rewitalizacji poprzez realizację projektu pn. „Przebudowa zrujnowanej kamienicy na cele szkoły” – mówi Magdalena Pikulska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - Dofinansowanie z RPO WM 2014-2020 wynosi 8 232 473,05 złotych.

Część pieniędzy dołoży też Jezuickie Centrum Edukacji w Nowym Sączu. Już prowadzony jest nabór uczniów do szkoły podstawowej (od 1 do 8), która znajdzie lokum w wyremontowanej kamienicy.

[email protected], fot. IM.

Kamienica przy ul. Piotra Skargi ożyje

Los zrujnowanej kamienicy odmienia się na oczach mieszkańców.
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Trzeci Festiwal Filmowy "Nowy Sącz, Nowe Kino" rusza już w piątek:


Dziękujemy za przesłanie błędu

Motoryzacja Jesienią 2018 Partnerzy