Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
przewiń w dół
13/12/2016 - 07:30

Zbudują drugi łącznik brzeski. Będzie szybszy dojazd z A4 na drogę do Nowego Sącza

Szybciej z krakowskiej autostrady zjedziemy na drogę do Nowego Sącza. Minister Infrastruktury i Budownictwa „klepnął” decyzję o budowie drugiej części tak zwanego łącznika brzeskiego, który pozwoli na odsunięcie od Brzeska ruchu tranzytowego pomiędzy A 4 a Nowym Sączem i rozładuje korki w godzinach szczytu

Po wybudowaniu łącznik „ Brzeski” będzie stanowić południowo – zachodnią obwodnicę miasta, która upłynni także ruch z Nowego Sącza do autostrady A4.

Już w styczniu przyszłego roku będzie można ogłosić przetarg na przygotowanie materiałów do decyzji środowiskowej i koncepcji programowej dla inwestycji - informuje Iwona Mikrut rzecznik  prasowy małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

Przeczytaj też Na Podhale dojedziemy bez korków? Budują drogowy węzeł

- Drugi etap łącznika brzeskiego w przeciwieństwie do dalszego przebiegu drogi krajowej 75 ma już opracowane studium korytarzowe, czyli znany jest przebieg  tego odcinka . Trasa rozpocznie się od zrealizowanego  już pierwszego etapu łącznika będzie miała długość około  2,4 km. Włączenie do istniejącej drogi krajowej nr 75 nastąpi w rejonie skrzyżowania ulic  Mickiewicza i Cesarski Gościniec mówi Iwona Mikrut. 

Dlaczego inwestycja jest konieczna? Bo na odcinku drogi krajowej 75 w rejonie Brzeska, szczególnie w godzinach szczytu, wyczerpała się przepustowość pojazdów z uwagi na liczne zakłady i sklepy komercyjne, sygnalizacje świetlne oraz nakładanie się ruchu miejskiego z  tranzytowym.

Przeczytaj też Małopolsce przybędzie kolejna obwodnica  

Mimo oddania do ruchu autostrady A-4 na odcinku  węzeł Szarów – węzeł Krzyż i odciążającej ruch pojazdów dk  94 – sytuacja uległa jedynie czasowej poprawie. Według  danych Generalnego Pomiaru Ruchu z  2015 r. na odcinku dk 94 pomiędzy włączeniem I etapu łącznika brzeskiego (stanowiącym początek II etapu łącznika brzeskiego) – do skrzyżowania z istniejącą dk 75, na kierunku Brzesko – Nowy Sącz, średni dobowy ruch wynosi nawet 17 996 pojazdów.

Budowa drugiego etapu łącznika pozwoli na odsunięcie od Brzeska ruchu tranzytowego  pomiędzy  A4 a Nowym Sączem i rozładowanie spiętrzeń ruchu w godzinach szczytu. Po wybudowaniu łącznik będzie stanowić będzie południowo-zachodnią obwodnicę miasta, która upłynni także ruch z Nowego Sącza do A4.

Według planowanego harmonogramu uzyskanie decyzji środowiskowej ma nastąpić w 2019 roku. Inwestycja ruszy w 2020 roku i potrwa trzy lata.

(ami), fot.tek