Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
29/01/2018 - 08:50

Zanim zbudują tunelu pod Justem, najpierw będzie stabilizacja osuwiska i rozbudowa drogi w Tęgoborzy

Tunel pod Justem, który znalazł się w dwóch zaproponowanych wariantach „Sądeczanki” byłby końcem koszmaru kierowców i drogowców. Jednak do podziemnego przejazdu pod górą droga daleka, a fragment trasy krajowej numer 75 od wielu lat jest systematycznie niszczony przez osuwającą się ziemię. To dlatego zapadła decyzja o jej generalnym liftingu.

Czytaj też Stało się! Znamy przebieg Sądeczanki. [mapy i wizualizacje]

 Czynne osuwisko w Tęgoborzy ciągle niszczy  jezdnię i zagraża bezpieczeństwu kierowców. Naprawy, wykonywane w ciągu ostatnich kilku lat były tylko doraźne i w ciągu ostatnich sześciu lat pochłonęły miliony złotych. Trzeba więc zrobić remont generalny - wyjaśnia rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Iwona Mikrut. 

- To będzie nie tylko stabilizacja osuwiska, ale także rozbudowa jezdni - wyjaśnia Mikrut.- Inwestycja jest konieczna, ponieważ istnieje realne niebezpieczeństwo przerwania drogi.

Czytaj też  Posłowie zróbcie dym! Będzie Kolejny zjazd z A4 do Niepołomic a na "Sądeczankę" trzeba czekać

Jak tłumaczy  rzeczniczka, wyniki badań geologicznych wskazują na to, że cała droga usytuowana jest na terenach osuwiskowych.Na różnych głębokościach, nawet do trzydziestu metrów, znajdują się płaszczyzny poślizgu, po których przemieszczają się skały. Kiedy dochodzi do intensywnych opadów, jezdnia się przesuwa w kierunku Jeziora Rożnowskiego. Robią się w niej dziury, a mogą się też po prostu zrobić uskoki.

Jak drogowcy będą drogę stabilizować - pytamy Iwonę Mikrut.

- Drogę trzeba odwodnić za pomocą specjalnych pali. To konstrukcja o średnicy metra, która musi być zakotwiona w litej skale na głębokości nawet do kilkunastu metrów. W skale wierci się otwory, w które wprowadza się zbrojenie i zalewa wszystko betonem. To technologia powszechnie stosowana też przy budowie przyczółków dla mostów. Pale są fundamentem, na którym robi się platformę i na to dopiero kładzie się nawierzchnię jezdni.

Na wykonanie inwestycji, której koszt został oszacowany na ponad 46 milionów, został już ogłoszony przetarg. Zgłosiły się cztery firmy i na razie trwa analiza ofert. Prace ruszą na wiosnę. Budowlańcy maja się uwinąć w ciągu dziesięciu miesięcy. 

[email protected] fot.T.K







Dziękujemy za przesłanie błędu