Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/09/2017 - 07:30

Zakładasz firmę i potrzebujesz floty? Zobacz rozwiązanie, które pomoże Ci oszczędzić

Budowa firmowej floty samochodowej to jeden z obowiązków każdego przedsiębiorcy. Niezależnie od specyfiki branży, koniecznością jest posiadanie co najmniej 1-2 pojazdów. Chociaż wielu przedsiębiorców decyduje się zakupić auta za gotówkę, nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Warto poznać alternatywne opcje, dzięki którym można sporo zaoszczędzić.

Wybór optymalnego sposobu finansowania budowy floty pojazdów firmowych zależy w dużej mierze od wielkości przedsiębiorstwa oraz od liczby potrzebnych samochodów. W przypadku małej firmy, która potrzebuje zaledwie 1-2 pojazdów racjonalny wydaje się być zakup za gotówkę.

Trzeba jednak pamiętać, że koszt nowego samochodu to wydatek rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych – kwota często nieosiągalna dla przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność. Alternatywnym rozwiązaniem jest leasing samochodu nowego.

Leasing samochodu nowego coraz popularniejszy

Jak wynika z publikowanych raportów, nawet 65 proc. polskich przedsiębiorstw korzysta z leasingu nowych samochodów osobowych. Popularność tej formy finansowania jest zatem bardzo wysoka i ma tendencję wzrostową. Nie ma się czemu dziwić – jest to opcja znacznie korzystniejsza niż zakup za gotówkę. Natomiast w porównaniu z typowym kredytem samochodowym, pozwala na skorzystanie z uproszczonych procedur. Dzięki temu firmową flotę powiększysz nawet w ciągu 48 godzin, ponieważ wszelkie formalności z reguły zostają ograniczone do niezbędnego minimum.

Leasing samochodu firmowego – na czym polega?

Istotą leasingu jest przekazanie przez firmę leasingową samochodu w użytkowanie leasingobiorcy w zamian za opłacane miesięcznie raty – na podstawie zawartej umowy. Dokument określa nie tylko przedmiot leasingu, ale również okres trwania umowy oraz wysokość rat leasingowych.

Chociaż przedsiębiorcy mogąc skorzystać z różnych rodzajów leasingu, najczęściej wybierają leasing operacyjny. Jego cechą charakterystyczną jest to, że przedmiot umowy przez cały okres jej trwania pozostaje własnością firmy leasingowej, zaś leasingobiorca jest użytkownikiem samochodu. Z tego powodu to leasingodawca ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Natomiast leasingobiorca może całą kwotę miesięcznej raty (zarówno część odsetkową, jak i część kapitałową) oraz uiszczoną opłatę wstępną wliczyć w koszty uzyskania przychodów.

Leasing może być jeszcze korzystniejszy

Okazuje się, że wśród ofert leasingu operacyjnego pojawiają się opcje przynoszące znacznie więcej korzyści. Jednym z atutów jest możliwość obniżenia wysokości comiesięcznej raty nawet o 60 proc. względem standardowego leasingu.

Przykład. Leasing SMARTPLAN na nowe samochody oferowany przez Toyota Leasing charakteryzuje się ratą miesięczną niższą do 60 proc. Taki wynik udało się osiągnąć dzięki uwzględnianiu wyłącznie różnicy między wartością początkową pojazdu a wartością na zakończenie umowy (wartość tę ustala się z góry na podstawie eksperckich prognoz wartości rezydualnej).

Chcąc uzyskać jeszcze większe oszczędności związane z optymalizacją odliczanych kwot podatku, przedsiębiorcy powinni wybrać leasing z opcją wymiany samochodu na nowy po zakończeniu trwania umowy. Gwarantowana wartość rezydualna oraz dalsze finansowanie nowego pojazdu, pozwala cały czas korzystać z leasingu na elastycznych warunkach i osiągać przy tym wymierne korzyści podatkowe. Ponadto przedsiębiorca będzie miał zawsze dostęp do stosunkowo młodej floty pojazdów firmowych – samochodów, które cały czas znajdują się na gwarancji producenta.

Leasing samochodu nowego można uzupełnić o dodatkowe usługi

Standardowo leasing samochodu nowego nie jest związany z żadnymi innymi usługami. Jeżeli jednak przedsiębiorcy zależy, aby użytkowanie pojazdu było bardziej przewidywalne i bezproblemowe, może skorzystać z dodatkowych opcji. Niektóre firmy leasingowe rozszerzają ofertę o obsługę serwisową i ubezpieczeniową. W ramach stałej miesięcznej opłaty, przedsiębiorca może korzystać nie tylko z napraw gwarancyjnych. Dodatkowe usługi pozwalają na:

l wykonywanie przeglądów

l wymianę części eksploatacyjnych

l obsługę pogwarancyjną

l zakup, przechowywanie i wymianę opon.

Miesięczna stawka nie jest wysoka – nie stanowi dla firmy zbyt dużego obciążenia finansowego. Dodatkową korzyścią jest uproszczenie księgowania kosztów związanych z pojazdem i jego finansowaniem – wystawiana jest tylko jedna faktura za wszystkie usługi.

O ile budowę niedużej floty pojazdów w małej firmie można oprzeć wyłącznie o leasing operacyjny, tak w przypadku rozbudowanej floty warto pomyśleć o tzw. leasingu full service – leasingu z dodatkowymi odpłatnymi usługami. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi zajmować się kwestiami takimi jak: ubezpieczenie, serwis, wymiana opon. Oznacza to więc większą wygodę oraz oszczędność czasu.







Dziękujemy za przesłanie błędu