Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 marca. Imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
22/02/2018 - 11:10

Wyższe, gimnazjalne, a może zawodowe? Jak się ma wykształcenie do bezrobocia na Limanowszczyźnie?

Jakie wykształcenie posiadają najczęściej bezrobotni zarejestrowani w limanowskim urzędzie pracy? Po jakiej szkole jest najmniej pracy? Zobacz najnowsze statystyki.

Dane z grudnia 2017 pokazują, że osoby bez pracy na Limanowszczyźnie najczęściej charakteryzują się niskim poziomiem wykształcenia. Co więcej, największa grupa bezrobotnych to osoby po szkole zawodowej. Bez pracy jest bowiem łącznie 1391 osób, z czego 669 to kobiety.

  Wykształcenie osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy Limanowej wg stanu na 31 grudnia 2017 r.

Zobacz też: Poręba Wielka: kolejny ważny krok na drodze do uruchomienia centrum balneologii. Jest zielone światło

Bez pracy na terenie Limanowszczyzny sporo jest również osób z wykształceniem gimnazjalnym bądź niższym. Razem z bezrobotnymi po szkole zawodowej stanowią oni aż 47 proc. ogółu bezrobotnych.

A jak jest w przypadku osób po studiach? Jak się okazuje, z brakiem pracy boryka się 625 osób z wykształceniem wyższym, z czego 480 osób to kobiety. Grupa ta stanowi 13,6 proc. ogółu bezrobotnych.

Jeśli porównamy jednak dane z poprzednich lat, sytuacja osób z wyższym wykształceniem nie jest do końca optymistyczna. Z roku na rok wrasta bowiem odsetek osób bez pracy, będących po studiach. Cztery lata temu bezrobotni po studiach stanowili jedynie 9,5 proc. ogółu zarejestrowanych w urzędzie. Warto jednak dodać, że nie są oni przywiązani do kierunku, w jakim ukończyli studia.

Zobacz też: Limanowa: Darmowa pomoc prawna jest rozchwytywana. Sprawdź czy się zakwalifikujesz

- Osoby bezrobotne, posiadające wykształcenie wyższe o kierunku lub specjalności na które nie ma obecnie zapotrzebowania na rynku pracy z reguły chętnie podejmują pracę w zupełnie innym zawodzie. Często również wykazują otwartą postawę na zdobywanie nowych doświadczeń, umiejętności oraz kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach. Przy wsparciu PUP podejmują różne aktywności, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i podjąć zatrudnienie – informuje Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej

[email protected], Fot. ECZ, źródło: PUP Limanowa

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku