Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
07/02/2018 - 13:00

Wygrana batalia. Newag ma już w kieszeni kontrakt wart pół miliarda złotych

Było ciężko, ale wreszcie się udało. Intratny kontrakt na dostawę lokomotyw dla PKP Intercity Newag ma wreszcie w kieszeni. Choć największy rynkowy rywal sądeckiego przedsiębiorstwa, bydgoska Pesa, wyniki przetargu kwestionował, Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że nie ma do tego podstaw.

O ten kontrakt wart ponad pół miliarda złotych, Newag stoczył prawdziwy bój.  Do rywalizacji stanęły bydgoska Pesa, i chiński CRRC Sifang. Ostatecznie przetarg na dostawę dwudziestu lokomotyw do prowadzenia pociągów pasażerskich wygrała sądecka spółka, której oferta została uznana przez PKP Intercity za najkorzystniejszą. Pesa boju o intratny kontrakt nie odpuściła i od decyzji się odwołała do Krajowej Izby Odwoławczej.

Czytaj też Pół miliarda przejdzie Newagowi koło nosa?

Procedura sprawdzania dokumentacji trwała kilka tygodni, ale ostatecznie argumenty bydgoskiej firmy  zostały  odrzucone. Przetarg ostatecznie wygrał Newag.   

Za wykonanie zamówienia Newag zaproponował 367,6 mln zł. Cena jednej lokomotywy to 17,7 mln zł brutto.  W przypadku skorzystania z opcji na dostawę 30 lokomotyw, wartość kontraktu opiewa na 551,4 milionów. 

Czytaj też Nie dla psa kiełbasa, nie dla Newagu przetarg na lokomotywy dla PKP Intercity?

Kontrakt, jaki Newag zrealizuje dla PKP Intercity jest czę­ścią planu moder­ni­za­cji tabo­rów kolejowych rozpisanego na lata 2016–2020, na który przeznaczono  blisko 2,5 mld złotych.  Gra toczy się więc o duże pieniądze.

[email protected]

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu